Посли Польщі та Ізраїлю засудили вшанування в Україні Степана Бандери
Дипломати також розкритикували вшанування лідера ОУН Андрія Мельника та письменника Івана Липи
У четвер, 2 січня на сайті Посольства Польщі в Україні оприлюднили спільну заяву посла Польщі Бартоша Ціхоцького та Посла Ізраїлю в Україні Джоеля Ліона. У ній посли висловили занепокоєння вшануванням пам’яті діячів Організації українських націоналістів та Української повстанської армії.
«Пам’ятаючи про наших невинних братів та сестер замордованих в 1939-1945 роках на окупованих територіях Польщі, які сьогодні є частиною України, ми, Посли Польщі та Ізраїлю, вважаємо, що вшановування людей, які активно пропагували етнічні чистки є образою, та призводить до протилежного бажаному результату у боротьбі з антисемітизмом та процесі примирення наших Народів», – йдеться у заяві.
Також дипломати засудили прийняття Львівською облрадою постанови про виділення державних коштів на вшанування пам'яті лідера ОУН Андрія Мельника, письменника Івана Липи та його сина Юрія Липи.
«24 грудня Львівська обласна рада прийняла постанову, яка спрямована на виділення державних коштів у 2020 році на вшанування пам’яті нацистського колаборанта Андрія Мельника, а також ксенофобського, антисемітського та антипольського письменника Івана Липи і його сина Юрія Липи, який є творцем расистської теорії української раси. Крім того, 1 січня Київська міська державна адміністрація на своїй будівлі виставила банер з зображенням Степана Бандери», – заявили посли.
За словами Бартоша Ціхоцького та Джоеля Ліона, наразі уряди їхніх держав роблять «все можливе», «щоб запобігти спробам спотворення історії Другої світової війни».
«Тому ми очікуємо, що також Львівська обласна рада та Київська міська державна адміністрація приєднаються до діалогу з метою пошуку правди. Зі свого боку, ми готові сприяти в кращій співпраці з відповідними установами в Ізраїлі та Польщі, у тому числі з Яд Вашем та Інститутом національної пам’яті» – резюмували автори заяви.
Нагадаємо, 1 січня виповнилося 111 років від дня народження голови Проводу ОУН Степана Бандери. У Львові на площі Кропивницького керівництво міста, області, ветерани УПА, громадські діячі та пластуни поклали квіти до пам’ятника Степанові Бандері. Також відбулася спільна молитва за Україну та громадське віче. Того ж дня, у середу, в Києві відбулася традиційна смолоскипна хода.
Степан Бандера народився 1 січня 1909 року у с. Старий Угринів Івано-Франківської області. Український політичний діяч був одним з ідеологів українського націоналістичного руху XX століття, головою Проводу ОУН-Б. Степан Бандера і Ярослав Стецько були авторами Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року. 4 роки нацисти тримали Бандеру в одиночній камері концтабору Заксенгаузен. 15 жовтня 1959 року його вбив у Мюнхені радянський агент Богдан Сташинський за вказівкою КДБ.