Про корупцію - і не тільки

Ярослав Грицак, 8 серпня 2012384887

Володимир Павлів у своєму недавньому інтерв'ю твердить, що проблему корупціі нам у Галичині творить українська держава:

Ми ж не ставимо питання, як нам відділитися. Ми ставимо питання, які в нас є проблеми, які нам створює та сама Українська держава - через корупцію, правовий нігілізм, цивілізаційний хаос.

Володимир Павлів: Я галицький автономiст, а цілісність Української держави для мене менш цiкава

Сумніваюся, що так є. Галичан тяжко було б так легко корумпувати, якби на це не була іхня згода і воля. Мені ближчими є слова о. Бориса Гудзяка: "Хто у Львові не святить пасок і не дає хабарів?"

Недавно скінчив статтю про історичні коріння корупції для вебсайту київської "Критики". У цій статті, серед іншого, розглядаю поширену тезу, що у країнах колишньої Габсбурзької монархії рівень корупції ніби-то нижчий, і пишу таке:

"Справа виглядає набагато складніше й заплутаніше – відповідно до складности й заплутаности самого феномену корупції. Всеукраїнське опитування 2007–2009 років підтверджує «габсбурзький ефект» лише у випадку одного типу корупції – т.зв. «корупції за вимогою» (тобто коли хабара вимагає чиновник): тут Західна Україна справді має кращі показники. Натомість ситуація з т.зв. «добровільною корупцією» та використанням кумівства як прихованої форми корупції є прямо протилежною: рівень цих двох видів корупції зростає зі Сходу на Захід, причому Львівська область – осердя «габсбурзьких територій» – демонструє найвищий рівень кумівства. Окремо слід зауважити, що наступною після Львівської є Хмельницька область, і це підважує тезу про суттєві відмінності між землями по два боки від колишнього габсбурзького кордону (див. схему):

Джерело: Стан корупції в Україні. Порівняльний аналіз загальнонаціональних досліджень: 2007–2009. Для Порогової програми для України Корпорації Виклики тисячоліття".

Те, що робить Володимир Павлів у своєму інтерв’ю, є класичним прикладом "іншування": приписування своєму противнику негативних рис " (корупціонери, правові нігілісти, відповідальні за цивілізаційний нігілізм), щоб створити  максимальну відстань між "ними" й "нами". Така тактика більш властива націоналістам (близькість до яких Павлів заперечує), аніж лібералам (до яких Павлів себе зараховує).

Мене, однак, мало цікавлять риторичні практики і дискурсивні аналізи. Я маю до них легку ідіосинкразію. Вони мені нагадують скляні двері, що крутяться навколо власної осі і через які опиняєшся рівно у тій точці, в якій зайшов: багато руху, мало користі.

Мене більш цікавить саме явище галицької, а особливо львівської корупція. Недавно,  у присутності ще декількох моїх колег, один західний посол розповідав, що підприємці - громадяни його держави, які прийшли робити бізнес в Украіні, скаржаться на особливо високий рівень місцевої корупції у Галичині а особливо у Львові. Він питав нас, звідки у такій демократичній і такій західній Галичині такий високий рівень корупції?

І дійсно: звідки? Я маю своє пояснення, але воно є тільки гіпотезою. Перед тим як іі обнародувати, я хотів би почути голоси інших, не обов’язково експертів, а просто розумних людей - яких серед читачів ZAXID.NET, певен, є немало.

Отже, прошу Вас подати свої голоси. А тролей і ботів прошу не турбуватися і зайнятися чимось, що більш відповідає їхньому IQ.

P.S. Тим, хто вважає, що такі дискусії перед виборами не на часі, хочу сказати: навпаки, саме такі дискусії зараз найбільш потрібні Якщо хочемо скинути корумпований режим, спробуймо зрозуміти, в якому яйці і в якій голці захована "Кащеєва смерть" - інакше він і далі буде безсмертним.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів

Дискусія 87

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Гість 14 жовтня 2012, 20:07

  Відповідно, на підприємствах люди крали державне майно, бо вважали, що їм не доплачують за добре зроблену роботу. Майже ніхто не хотів працювати за дурно, "для суспільства", як наставляли комуняки, і шукав корупційних шляхів якби скомпенсувати недоплачене, шляхом отримання хабарів, крадіжки, або зловживанням владного становища для власної користі.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Гість 14 жовтня 2012, 19:59

  Я не знаю, чи Ви ще заглядатимете у цю тему, але хочу ще сказати, що, на мою думку, радянська, комуністична система нав'язувала модель суспільного життя, яка протирічила економічним та психологічним законам, що якраз породжувало корупцію. Наприклад, кожен усвідомлював, що держава не доплачувала спеціалістам ( наприклад - лікарям ), тому люди вважали за потребу йти та й "віддячуватись" за добре зроблену роботу, тобто доплачувати те, що не доплатила держава, відповідно до ринкового закону попиту та пропозиції. Очевидно, що добрі спеціалісти часто самі розуміли, що їм недоплачують, і тому самі часто вимагали "доплату". В такій атмосфері "віддячування" вже почали вимагати "віддячуватись" і інші, хто мав владу, без відносно того, чи справді вони на це заслуговували.

  Ще радянська система нав'язувала людям думку, що ніхто нічого не має особистого, жодної приватної власності, що також сприяло корупції, бо кожен вважав, що інший зобов'язаний з ним ділитись своїм власним добром. "Не твоє, не моє, а наше" - відомий радянський лозунг. Отже, майже кожен, хто мав владу вважав, що хтось інший зобов'язаний йому носити.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • 5kopiyok 17 серпня 2012, 03:45

  Перекроювати Україну, мабуть, таки доведеться: надто вона різна, і надто зручно на цій різниці спекулювати. Проте, боюсь, при відокремленні Галичини отримаємо чергове "задуп'я Європи": суміш парафіян і свободівців. Краще б дати відокремитись Південному Сходу.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Останні новини
Залиште відгук