Рівно чотири роки тому на Донбасі почалася російсько-українська війна
До теми
14 квітня 2014 року почалися бойові дії на Донбасі, так звана активна фаза антитерористичної операції – збройне протистояння української армії російським окупантам.
У зв’язку з напруженою ситуацією на сході України, що склалася на середину квітня 2014 року, зокрема силовими захопленнями невідомими озброєними особами низки українських міст – Слов’янська, Горлівки, Краматорська, Костянтинівки, Лиману (тоді - Червоного Лиману), Бахмута (тоді – Артемівська), Покровська (тоді – Красноармійська) та ін., 14 квітня тодішній секретар РНБО і виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов підписав указ про введення в дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Тоді ж на півночі Донецької області розпочались активні бойові дії.
15 квітня в рамках операції з антитерору українські спецпризначенці без жертв звільнили від російських сепаратистів аеропорт Краматорська – надзвичайно важливий стратегічний об’єкт для обох сторін конфлікту, пише «Укрінформ». Саме ж місто Краматорськ, як і Слов’янськ, було звільнено лише 5 липня.
Українській армії вдалося зупинити наступ ворога, проте на сьогодні частина Донецької та Луганської областей України залишаються під окупацією проросійських бандформувань. Утім, найнепоправнішими є людські жертви. За даними управління Верховного комісара ООН у правах людини, за період конфлікту на Сході України загинуло 10 тисяч осіб, серед яких близько 2400 українські військовослужбовці, близько 24 тисяч отримали поранення (як військовослужбовців ЗСУ так і цивільних). Майже два мільйони українців змушені були залишити рідні домівки і стали біженцями, внутрішньо переміщеними особами, а ті, хто залишився на окупованих територіях, або на межі зіткнення, щодня наражаються на смертельну небезпеку. Чергові домовленості про «припинення вогню» не діють, а кількість жертв конфлікту продовжує збільшуватися.
З 30 квітня почата чотири роки тому антитерористична операція переформатується в операцію Об’єднаних сил. Відтак командуванням цією операцією займатимуться Збройні сили України, яким підпорядкуються дислоковані в регіоні підрозділи поліції, Нацгвардії та Держприкордонслужби.