Ростислав Ступницький розповів про легендарні «львівські швидкі» на Майдані
Поранених на Майдані вивозили саме до Львова, тому що в Києві наших хлопцiв ганебно викрадали з лікарняних ліжок, після чого вони потрапляли до міліції. Про це розповів доктор медичних наук, професор Ростислав Ступницький ( керівник департаменту охорони здоров’я ЛОДА у 2013-2014 рр.), який був автором схеми із «львівськими швидкими», в інтерв’ю виданню «Справжня Варта».
За його словами, люди боялися перебувати на території київських лікарень, тому усіх поранених везли у Львів. До речi, все відповідало чинному законодавству: людина зверталася до лiкаря i отримувала швидку медичну допомогу.
З приводу, чому везли саме до Львова, а не у Рівне чи Тернопіль, професор зауважив: «Наше мiсто завжди стояло в авангарді всіх реформаторських рухів, було та залишається колискою патріотизму. Львів'яни завжди високо несли знамено національної гідності і тримали марку українства… І власне, коли постав Майдан, львів'яни одними з перших були там і підтримували Революцю Гідності всіма силами. Одним словом, потрібно було вивозити своїх».
Дивно, але з боку МОЗ часів Януковича якихось спроб зламати цей механізм зі «швидкими» не було – вони працювали від самого початку й до перемоги Майдану.
«Навіть в період, коли Янукович ще не пiшов, і міністри ще були старі, чесно кажучи, ніхто нам не чинив перешкод, – розповів Ростислав Ступницький. – Керівництво я взяв повністю на себе, тому що на цьому не можна було грати в політичний піар. Розумієте, деякі депутати наші просили: відправ термiново десять «швидких» на Майдан! Хоча ми знали за оперативними даними, що там у такій кiлькостi “швидких” гострої потреби не було. Тому робили так званий «конвеєр», коли одна швидка їде з Києва – друга вже в дорозі. Перша повертається – друга виїжджає… Це завдання, тобто цю місію, ми виконали достойно».
Координацію роботи тоді взяла на себе Львівська обласна рада. Ступницький згадує, як зібрали всіх керівників департаментів і сказали: якщо хтось не хоче працювати, то нехай відходить в сторону.
«Я завжди казав, що медицина – не з політикою і не з політиками. Медицина повинна бути на боці пацієнтів, на боці людей. І свої функції за часів Майдану вона виконала на високому рівні», – вважає професор.
«Якщо патріотично настроєні люди – волонтери та лікарі – самоорганізувались, вони здатні вирішити будь-яке питання, – впевнений Ростислав Ступницький. – Швидкі везли постраждалих в різні лікарні, в залежності від травм. Якщо, наприклад, це опіки, то – у восьму лікарню, якщо травматологія, то везли в госпіталь у Винники. Дорогою вже визначалось, що потрібно, і які наступні дії. Січень та лютий були найнапруженішими».