Розпис Розена у Вірменському соборі відновлять за 170 тис. грн
Наприкінці липня або на початку серпня у рамках продовження проекту «Збереження спільної культурної спадщини» розпочнуться реставраційні роботи у Вірменському кафедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці. Про це розповів керівник групи реставраторів Павел Барановський.
Кошторис цьогорічних робіт становить 170 тис. грн. Роботи фінансує Міністерство культури і національної спадщини Республіки Польща.
Реставраційні роботи настінної поліхромії Яна Генріка Розена розпочалися ще у 2006 році. До цього часу вже відреставровано найбільш зруйновані частини на південній стіні, вірменські настінні поліхромії та вітраж на західній стіні. Цього року реставруватимуть вітраж на північній стіні.
«Спочатку виконуються технічні роботи: очистка, підклеювання всіх шарів до цегляної основи і підмальовуємо у місцях втрат. Цей ретуш відрізнятиметься від оригіналу. Здалеку не буде видно, де оригінал, а де реставрація, проте зблизька це можна буде роздивитися», - розповів Павел Барановський. Він зазначив, що цього року ще не завершать стіну, а зроблять перший фрагмент навколо дверей на подвір’я.
Павел Барановский розповів, що в соборі працюватиме 5-6 реставраторів. Планують завершити роботи до середини вересня, оскільки саме тоді святкуватимуть 650-річчя вулиці Вірменської.
Також реставратори, представники Мінкультури Польщі і управління охорони історичного середовища Львівської міськради оглянули відреставровані скульптурну групу «Голгофа» та три настінні епітафії, які вже відреставровані.
Додамо, що з 2006 до 2012 року вартість реставраційних робіт, які фінансувало Міністерство культури та національної спадщини Республіки Польща, у Вірменському кафедральному соборі становить майже 4 млн грн.
Нагадаємо, у листопаді минулого року у Вірменському подвір’ї змонтували відреставрований дерев’яний вівтар «Голгофа». Його реставрували два роки у межах проекту «Збереження спільної культурної спадщини».
В одному зі своїх відеозвернень міський голова Львова Андрій Садовий зазначив, що держава вже 5 років поспіль не виділяє коштів на відновлення історико-культурної спадщини міста.
Довідка
Ян Генрик Розен (1891-1982) - польський художник доби сецесія ХХ століття, відомий майстер сакрального живопису. Робив фрески, ескізи до вітражів, станкові картини. Працював у Львові, Відні, Перемишлі, Вашингтоні. Він є автором фресок у Вірменському соборі, Костелі кармеліток босих, каплиці Палацу католицького архієпископа.