«Слуга народу» пропонує продавати українцям SIM-карти лише за паспортами
Також депутати пропонують блокувати усі незареєстровані в Україні мобільні пристрої
Депутати від президентської політичної партії «Слуга народу», парламентська фракція якої налічує 254 депутатів, зареєстрували у Верховній Раді законопроект, яким пропонується продавати SIM-карти лише на основі підписання між операторами і абонентами договору з наданням абонентами своїх особистих даних. Також цим документом пропонується дозволити операторам мобільного зв’язку блокувати незаконно ввезеним мобільним терміналам доступ до своїх мереж.
Авторами законопроекту є Михайло Федоров (раніше депутат від «Слуги народу», а тепер – міністр цифрової трансформації), Олександр Федієнко, Михайло Крячко, Єгор Чернєв, Роман Соха, Сергій Штепа (раніше – весільний фотограф з Запоріжжя), і Вікторія Подгорна.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, документ пропонує ключові зміни в роботу інформаційно-телекомунікаційного ринку України. Йдеться про відновлення ведення національного реєстру унікальних ідентифікаторів IMEI-кодів і дозвіл операторам зв'язку блокувати телефон, IMEI- код якого не внесено до зазначеного реєстру.
Також законопроект передбачає укладення договору про обслуговування абонентів з наданням особистих даних абонентів-фізичних осіб.
Як зазначається в тексті законопроекту, використання обладнання, яке використовує мобільний зв’язок, код IMEI якого не внесено до системи контролю кодів IMEI, заборонено в Україні. При цьому операторів пропонують зобов’язати здійснювати постійний обмін даними з системою контролю кодів IMEI в онлайн-режимі і інформувати споживачів при підключенні їхніх пристроїв до мережі про відсутність кодів IMEI в реєстрі.
Законопроект пропонує зобов’язати користувачів таких пристроїв після отримання повідомлення внести код свого пристрою в реєстр. Таким чином, відсутність коду IMEI у реєстрі буде підставою для блокування пристрою в мережі.
Також законопроект пропонує штрафувати за зміну IMEI-кодів (крім виробників кінцевого обладнання та осіб, які здійснюють таку діяльність з письмової згоди виробника) на суму від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо закон ухвалять, то він набуде чинності 1 липня 2020 року, або, в іншому випадку, на наступний день після його опублікування.
Зазначимо, що для того, щоб цей законопроект став законом, йому треба отримати підтримку мінімум 226 голосів. Але зважаючи на те, що «Слуга народу», депутати від якої подали вищезгаданий законопроект, має 254 голоси, то шанси на його прийняття є високими.
Оновлено. 4 вересня «Слуга народу» відкликала цей законопроект після масової критики і відправила його на доопрацювання.
До слова, змусити українців реєструвати мобільний номер за паспортом намагаються не вперше. Подібні ідеї виникали ще в 90-х роках, коли в Україні мобільний зв’язок лише почав з’являтися. Внести зміни до законів, щоб зобов’язати абонентів реєструватися Держспецзв’язку пропонував парламенту у 2012 році. Проте тоді цю ініціативу депутати не підтримали.
Ще одна спроба зобов’язати українців надавати постачальникам зв’язку свої персональні дані під час придбання сім-карт була у 2014 році. Тоді ця норма входила до «диктаторських законів 16 січня». Під тиском громадськості законопроект відхилили.
Влітку 2017 року знову була спроба запровадити продаж SIM-карт за паспортами, але ця ініціатива також не мала успіху.
До слова, в 2005 році продаж SIM-карт за паспортами запровадили у Росії. Втім, там законом нехтують, а відтак в країні діяв чорний ринок продажу SIM-карт, про який писали навіть державні російські ЗМІ. Втім, влітку 2018 року там посилили відповідальність за таку діяльність.