Судді у справі «ПриватБанку» вимагають імпічменту Петра Порошенка
Колегія, котра ухвалила рішення на користь Ігоря Коломойського, поскаржилась на «тиск на судову владу»
Колегія суддів, яка задовольнила позов українського мільярдера Ігоря Коломойського у справі про націоналізацію «ПриватБанку», поскаржилася на тиск з боку голови держави до Вищої ради правосуддя (ВПР), Генпрокуратури (ГПУ) та Державного бюро розслідувань (ДБР). Судді вимагають розпочати процедуру імпічменту чинного президента України Петра Порошенка через тиск на судову владу. Про це 23 квітня повідомила прес-служба Окружного адміністративного суду Києва.
Йдеться про суддів Ігоря Качура, Володимира Келеберду та Віталія Амельохіна.
Зокрема, судді звернулись до голови ВРП із заявами про втручання у їхню діяльність, а також до очільників ГПУ та ДБР із заявами про вчинення кримінального правопорушення.
У своїх заявах до ВРП вони просять вжити заходів, щоб забезпечити захист «від свавільних та протиправних дій керівництва держави».
До ДБР вони звернулися із заявою «про вчинення злочину президентом Петром Порошенком, міністром юстиції Павлом Петренком та головою Національного банку Яковом Смолієм, а також поставлення перед парламентом питання про ініціювання процедури імпічменту нинішнього президента».
Судді просять ВРП звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів щодо неприпустимості проведення оцінювання суддів Окружного адмінсуду через наявний конфлікт інтересів «у зв’язку з прямою вказівкою Порошенка перезавантажити суд».
Колегія вважає, що керівництво держави, коментуючи рішення суду щодо «ПриватБанку», зробило заяви, які є «прямою погрозою судовій системі, посяганням на її незалежність та неупередженість».
На думку суддів, такі дії президента, глави НБУ та міністра юстиції були вчинені з метою здійснення тиску на склад суду і мають ознаки вчинення злочину за ч. 2 статті 376 ККУ. Йдеться про «втручання в будь-якій формі в діяльність судді з метою перешкодити виконанню ним службових обов'язків або добитися винесення неправосудного рішення, вчинене особою з використанням свого службового становища».
Також судді переконані, що у діях представників влади наявний склад злочину з ч. 1 ст. 109 ККУ, тому що їх дії були нібито «спрямовані на узурпацію судової гілки влади, встановлення над нею тотального контролю з метою підкорення власній волі».
На їхню думку, коментуючи рішення щодо «ПриватБанку», представники влади мають уникати критики, яка може «підірвати незалежність судової влади».
Нагадаємо, 19 грудня 2016 року «ПриватБанк» став державною власністю. Акціонери, серед яких був Ігор Коломойський, погодилися сприяти переходу банку в держвласність. Однак нещодавно мільярдер подав низку позовів до суду і спробував оскаржити націоналізацію цієї установи.
18 квітня той самий Окружний адміністративний суд Києва задовольнив один з позовів Ігоря Коломойського до Національного банку і Кабінету Міністрів щодо націоналізації банку. Суд визнав протиправним і скасував рішення про виведення неплатоспроможного «ПриватБанку» з ринку за участю держави.
Нацбанк і Мінфін заявили, що подадуть апеляцію після офіційного оприлюднення рішення суду і впевнені у своїй правоті.
Опісля Петро Порошенко під час засідання РНБО роздав низку доручень щодо «ПриватБанку». Зокрема, він наказав перевірити суддів, які ухвалили рішення про денаціоналізацію банку.
Згодом рух ЧЕСНО оприлюднив інформацію, що троє суддів, які задовольнили позов олігарха Ігоря Коломойського до Національного банку і Кабінету Міністрів щодо націоналізації «ПриватБанку», є недоброчесними. Зокрема, Ігор Качур у деклараціях за 2013 та 2014 роки не вказав, що йому належить квартира. Володимир Келеберда ймовірно фіктивно розлучився з дружиною аби приховати майно від декларування. Віталій Амельохін фактично використав своє службове становище в особистих цілях і приватизував службову квартиру, зазначали аналітики руху.