До спадщини ЮНЕСКО потрапить 8 дерев’яних церков Карпатського регіону з нашого боку та вісім, що по той бік від українсько-польського кордону.
Вже 3 роки, як українці та поляки спільно працюють над цим списком. Цими днями колеги зібралися і побували в усіх сакральних об’єктах.
Дослідник дерев’яних церков Василь Слободян ще у 2002-му році формував список, який розглядало ЮНЕСКО. Серед них 4 храми Львівщини: в Жовкві, Потеличі, Маткові та Дрогобичі. У 2010-му ми побували з ним в останньому місті - в церкві Юра, що найунікальніша в країні, бо зведена у 17-му столітті.
А вже тепер пан Василь у роз’їздах, спільно з українськими та польськими колегами оглядають найдавнішу церкву України датовану початком 16-го століття - храм Святого Духа, що в Потеличі. Поляки від байдужості нашого духовенства шоковані.
Наші архітектори теж спохопилися.
Об’єкт вже частково підготували до оглядин інспектора ЮНЕСКО: до храму облаштували доріжку, є системи протипожежної сигналізації і пожежогасіння.
Потрібно облаштувати територію та підвести електрику. Однак коштів на це держава, вже звично, не має. Та й не цікавиться вона цим проектом, хоча подання до ЮНЕСКО робила вона.
Оглянули і Троїцьку церкву в Жовкві, датовану початком 18-го століття. Поляки від побаченого в захваті.
Однак тут би ще громовідвід перевірити та електрику поміняти. У поляків з цим - порядок. Церкви, які від них подаються до списку спадщини ЮНЕСКО, мають постійну підтримку. Адже їхня система охорони пам’яток працює ще від 20-х років минулого століття.
Спільний огляд вже влаштували на Івано-Франківщині та Закарпатті. Відтак вирушать до Польщі.
Вже наступного року на конгресі ЮНЕСКО "за" або "проти" наших церков голосуватимуть всі країни світу.