Цифрова трансформація Львівської міської ради. Як прискорити?
До теми
Під час першого поверхневого знайомства з ІТ-господаркою Львівської міської ради одразу стало зрозуміло, що потрібно негайно виправляти дві проблеми.
По-перше, в структурі виконавчих органів досі не створена посада CDTO (Chief of digital transformation office) – головного відповідального за цифрову трансформацію в місті.
Без CDTO процес діджиталізації виглядає приблизно так: IT-служба готує найкраще в світі технічне завдання на автоматизацію бізнес-процесу департаменту чи управління. На це виділяється необхідний бюджет, програмісти створюють якісний продукт, але далі працівники починають саботувати використання автоматизованої системи в щоденній діяльності, бо так як було раніше – зручно та звично, а ІТ-шники їм взагалі не указ. В цій ситуації CDTO має зібрати чиновників та вимагати у них виконання потрібних рішень, і в нього має бути достатньо повноважень та аргументів.
Крім цього, саме CDTO має ініціювати проведення аудиту функціонування бізнес-процесів в структурних підрозділах, визначити пріоритети їх оцифрування і скласти дорожню карту з датами і відповідальними виконавцями. Немає CDTO — немає контрольованого процесу цифрової трансформації.
По-друге, в бюджетах підрозділів Львівської міської ради купа заходів в галузі цифрової трансформації, але Управління ІТ їх ніяк не контролює, бо вони поза їх зоною відповідальності. В результаті цього в планах фінансування заходів багатьох управлінь та департаментів можна побачити хостинг та технічну підтримку веб-сайту типу «лендінг» з кількома тисячами відвідувачів щодня вартістю 15 тис. грн щомісяця – ті, хто працюють в галузі ІТ, добре розуміють суть проблеми та ціну питання.
На початку 2021 року з’явилась можливість оновити Програму цифрової трансформації до версії 2021–2025 і вирішити обидві проблеми одночасно.
Разом з Оленою Гунько – начальницею Управління інформаційних технологій Львівської міської ради, яка готувала нову редакцію Програми цифрової трансформації, — ми запропонували створити Координаційну раду Програми цифрового перетворення і надати їй всі необхідні повноваження для реалізації цифрової трансформації підрозділів Львівської міської ради замість CDTO, в тому числі
- отримувати від посадових осіб виконавчих органів міської ради, підприємств, установ, організацій, які перебувають у комунальній власності, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань;
- давати виконавчим органам міської ради, підприємствам, установам, організаціям, які перебувають у комунальній власності, доручення або обов’язкові до виконання вказівки з питань, пов’язаних з виконанням завдань, покладених на неї;
- визначати обов’язкові для використання у виконавчих органах міської ради, підприємствах, установах, організаціях, які перебувають у комунальній власності, програмні продукти, порядок і перелік інформації, яка вноситься до баз даних, системи зв’язку та передачі даних;
- забороняти виконавчим органам міської ради, підприємствам, установам, організаціям, які перебувають у комунальній власності, використання програмних продуктів, систем передачі даних або зв’язку, які не відповідають єдиній політиці розвитку інформаційно-комунікаційних технологій, електронної демократії та електронного урядування Львівської міської ради;
- залучати спеціалістів, консультантів та експертів для отримання консультацій та експертних висновків, у тому числі в обов’язковому порядку представників виконавчих органів міської ради, підприємств, установ, організацій, які перебувають у комунальній власності.
А для вирішення проблеми із відсутністю контролю над заходами ІТ-спрямування в бюджетах інших функціональних вертикалей в Програму додали зобов’язання всіх підрозділів ЛМР погоджувати свої плани та заходи щодо інформаційних технологій з Управлінням ІТ та Координаційною радою з питань цифрової трансформації.