У Харкові вирішили встановити меморіальну дошку Юзефу Пілсудському
Харківська міська комісія з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища прийняла рішення про встановлення меморіальної дошки польському державному діячеві Юзефу Пілсудському, який в кінці 1880-х років навчався в Харкові на лікаря. Про це повідомили у прес-службі міської ради.
Дошку планують встановити на будівлі по вул. Університетській, де в кінці XIX століття розташовувався Харківський імператорський університет. Зараз там діє Українська державна інженерно-педагогічна академія.
«Ми продовжуємо розвивати міжнародні відносини і підтримали ініціативу Генерального консульства Республіки Польща і встановимо меморіальну дошку одному з перших європейських політиків, який заявив, що Україна повинна бути незалежною, Юзефу Пілсудському», – повідомив перший заступник міського голови Харкова Ігор Терехов.
Зазначимо, ставлення до ролі Юзефа Пілсудського в українській історії серед громадян України неоднозначне. Зокрема, цього року у Вінниці містяни вимагали від міської влади прибрати з вул. Соборної барельєф Юзефа Пілсудського як автора наказу про пацифікацію, репресивних дій з боку польської влади із застосуванням поліції та армії проти українського цивільного населення Галичини. Міська влада відповіла на петицію відмовою, з огляду на підписання урядом Пілсудського Варшавського договору та визнання Польщею УНР.
Як відомо, у листопаді 1918 року Пілсудський, посівши посаду тимчасового керівника Польської держави, проводив агресивну політику стосовно Західно-Української Народної Республіки.
У 1919 році перекинув на український фронт армію генерала Галлера, яка призначалась Антантою винятково для воєнних дій проти більшовиків. З метою формування спільного антибільшовицького фронту, підтримував Симона Петлюру в боротьбі проти Радянської Росії. У 1920 уклав Варшавський договір, за яким польський уряд відмовився від намірів розширити територію Польщі до кордонів Речі Посполитої 1772 року та визнав УНР.
Пілсудському належать слова: «Без незалежної України не може бути незалежної Польщі і без незалежної Польщі не може бути незалежної України».
Пізніше Пілсудський змусив Українську місію у Варшаві підписати декларацію про українсько-польський воєнний союз. При цьому польський уряд наполіг, щоб скоротити Армію УНР лише до трьох дивізій. Пілсудський і його штаб прагнули після вдалого походу на Київ і Одесу встановити свій повний військовий контроль над Правобережною Україною, а Уряд УНР звести до становища безправного сателіта.
Похід Пілсудського в Україну провалився. У 1921 році був підписаний Ризький договір між представниками РРФСР і УСРР, з одного боку, та Польщі — з другого, який формально закінчив польсько-радянський збройний конфлікт 1919–1920 років, санкціонував поділ українських і білоруських земель між Польщею та радянською Росією та фактично анулював Варшавський договір 1920 року.