У львівському музеї показали шарж на Романа Шухевича, який виявили серед віднайденого архіву УПА

У музей «Тюрма на Лонцького» досліджують знайдений на Франківщині архів УПА

СуспільствоЮрій Герун, 11 лютого 2019, 13:16 1358 0

До львівського музею «Тюрма на Лонцького» передали цінні документи підпілля ОУН-УПА, які знайшли у січні на Франківщині. Серед тисячі архівних матеріалів – звіти з теренів, документи розвідки, своя і ворожа пропаганда та навіть портрети, намальовані самими підпільниками.

Наче лікар перед важливою операцією, науковець музею готується до роботи з архівами. Цінну знахідку відкопали місцеві жителі у лісі на Рогатинщині. Архів ОУН-УПА був у бідоні, але напрочуд добре зберігся. Його передали до Львова для вивчення. Наразі опрацювали невелику частину знайденого. Та уже виявили цікаві матеріали.

«Це шарж на Романа Шухевича головного командира УПА, який був зроблений кимось із підпілля. Хто це зробив не знаємо і чи дізнаємся – під питанням», – демонструє знахідку науковий співробітник музею «Тюрма на Лонцького» Віктор Сеницький.

У Рогатинській знахідці є багато документів із теренів Закерзоння та тих, які були призначені особисто головнокомандувачу УПА Роману Шухевичу. Також тут є звіти про бої з поляками різних формацій, інструкції, листівки та навіть накази про нагороди.

«Наказ від 23 травня 1946 року про надання ступенів воякам УПА і тут йде список повстанців, які нагороджуються. Тут вказано псевдо, звання, ройовий і відділ, з якого походив, наприклад, 98, 98А – зашифровані назви сотень», – продовжує науковий співробітник музею «Тюрма на Лонцького» Віктор Сеницький.

За останні 15 років це 35-ий знайдений архів. Усі зберігаються в музеї «Тюрма на Лонцького». Їх відреставрували та відсканували. Та левова частка безцінних документів потрапляє в приватні руки. Вартість, до прикладу Рогатинського архіву, на чорному ринку може досягати кількох сотень тисяч гривень.

«Такі архіви існували при кожному окружному і крайовому проводі. Були спеціальні архіваріуси, які зберігали ці документи. Нерідко вони стають товаром для чорних археологів і осідають в приватних колекціях, власники яких тримають їх для себе і не надають у вільний доступ», – розповів історик Микола Посівнич.

Зв'язковий та розвідник УПА Григорій Гідей каже, що повстанці вірили в здобуття незалежності і берегли такі архіви для майбутніх поколінь.

«Мав завдання: йдеш в певне місце, таке-то поле, п’ять метрів від дороги, давали конкретну точку і все. Ховали, закопували в землю і про те знали тільки одна або дві людини», – розповів ветеран УПА Григорій Гідей.

Рогатинський архів після дослідження викладуть в Інтернет. До слова, на сайті електронного архіву українського визвольного руху вже доступні понад 24 тисячі документів підпілля ОУН та УПА.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук