Художниця Вікторія Ковальчук у Львівському палаці мистецтв презентувала виставку «Стіни промовляють». Експозиція бачить світ вже втретє. Вона є продовженням проекту «Написи для нащадків». Вікторія полює за настінними написами вже 5 років. Їхня колекція щоразу розростається.
«Мені допомагають зі всіх сторін: і львів’яни, і журналісти. Телефонують і сповіщають, де саме відкрився напис. Я біжу і фотографую. І в мене таке відчуття, ніби історичний Львів востаннє волає і хоче розповісти львів’янам та гостям Львова про те, що було колись», – розповіла художниця.
Напис на стіні може зникнути буквально за день. На цій виставці фотоколажі на єврейську тематику. Це друга подія цьогорічного LvivKlezFest.
«Цей фестиваль для того, щоб львів’яни згадали, що історія Львова – це також історія євреїв Львова. І, власне, ця виставка – це нагадування про присутність євреїв тут, у Львові», – додала засновниця фестивалю LvivKlezFest Адель Діанова.
Художниця свої фото поєднала з малюнками Бруно Шульца, архівними фото та домальовками. Так Вікторія підкреслює колорит львівського єврейства. Стіни художниці нагадують теплу людську шкіру.
«І дійсно, як шкіра людська старіє, так і тиньк того старого Львова і це каміння зморшкувате, яке відкривається, воно дихає, воно живе», – зазначила художниця.
Ці написи, які зникають, переважно свідчать про міський побут.
«Написи – це, в принципі, така ж сама реклама, як зараз, вони несуть собою якийсь певний зміст. Допустимо, що в будинку продавалися олійні фарби чи масло, сир. Написано було на польській і, відповідно, дублювалось на ідиші, бо був єврейський магазин у єврейському кварталі», – розповів голова Львівського товариства єврейської культури ім. Шалом Алейхема Олександр Назар.
LvivKlezFest цього разу ще подивує львів’ян не лише виставками, а й кулінарним шоу, концертами, виставами та музичними майстер-класами.