У Львові хочуть створити міський центр науки на зразок варшавського
До теми
Ініціативна група зараз працює над концепцією навчального осередку у Львові. У цьому їм допомагає один із засновників Центру науки Коперника, що розташований у Варшаві. Там подивитись на наукові досліди та поекспериментувати щодня приходять більше тисячі відвідувачів. Центр ‒ один з найбільших в Центральній і Східній Європі.
Центр науки Коперника у Варшаві ‒ найбільший науковий центр в Польщі. У шести постійних галереях — сотні інтерактивних експонатів. До всього можна торкатися, крутити та експериментувати. Так, у залі «Світ у русі» пояснюють природні явища, пов’язані з фізикою. Тут і затонулий корабель у бермудському трикутнику і фонтан, який можна зробити від звуку.
Якщо поставити обидва лікті на ці кнопки, а долоні притулити до вух ‒ чути музику різних релігій. МР3-плеєр передає звуки безпосередньо до мозку через вібрацію.
«Коли ми робимо щось таке, вібрація іде по наших кістках потім до голови. Голова починає вібрувати. Від цієї вібрації починають вібрувати наші вуха і центральна частина вуха, потім кістки, потім вони передають цю вібрацію до нервового сполучення з мозком. І тоді він вже як звичайний звук читає це як вібрацію», – пояснює один із засновників Центру Коперника у Варшаві Роберт Щесний.
Для дітей тут є спеціальні експозиції. До прикладу, тут видно, як дощові крапельки через кілька етапів потрапляють у крани мешканців. Є зразки установок, які колись допомагали підіймати воду. А окремий експонат скаже скільки з людини можна витиснути води.
«Вказуємо кількість років, мені одинадцять, потім вказуємо стать і тиснемо кнопку старт. О-о-о, маю дуже мало води у собі», – розповідає відвідувачка.
З допомогою мікроскопу, зробленого з підручних засобів, працівник Центру показує дафнію, морської блохи.
«Маємо лінзу, її взяли з лазерної указки за три злотих, приклеїли до шматка пластику і на це кладемо телефон у режимі камери. І можемо побачити образ, який у якихось десять разів збільшений. Це дафнія в оболонці», – каже працівник Центру науки Кшиштоф Зелєнєвський.
Повний квиток у Центр коштує 27 злотих, пільговий ‒ 18. Оглянути усі експонати за один візит майже неможливо.
«Мені тут дуже подобається, наприклад, тут зі звірятами, бо можна багато про них дізнатися. Зала з експериментами дуже добра. Багато можна довідатись про дорослих. Кожен працівник охоче допомагає. Я рекомендую це місце», – відповіла 11-річна Іда.
Центр науки ‒ загальнодержавний проект. Створювали його впродовж шести років міська влада Варшави та два освітні міністерства.
«Це були насправді два проекти. Тому що центр науки і це планетарій, який був побудований біля Коперника. Загальна вартість проекту ‒ це 100 млн доларів і 25 % з цього це були польські кошти, все решта це європейські кошти», – додав один із засновників Центру Коперника у Варшаві Роберт Щесний.
У Львові хочуть створити свій центр, але з екологічним напрямком. Над проектом вже працює робоча група.
«Дуже важливо, аби ми не клонували світові центри науки, а напрацювали рівно таку модель центру промоції науки, яка би задовольняла львівські потреби, напрацьована саме львівським науковим середовищем», – пояснила ініціаторка створення центру науки у Львові Юлія Хомчин.
На концепцію проекту з міського бюджету передбачено півмільйона гривень.