Вигляд фонтана, що перед Оперним театром невдовзі кардинально зміниться. Змін зазнає й фонтан «Кульбаба», що на площі Галицькій. Там вже тривають роботи: міняють труби, насоси та розбирають старі деталі. А от водограй, що перед Оперним театром, почнуть демонтовувати з понеділка, 10 червня.
Для кардинальних змін є декілька причин: вартість обслуговування, вандалостійкість, термін служби. З цими показниками можуть краще впоратися «сухі» фонтани. Заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко каже, що фонтани мають бути відкритими для людей.
«Це сьогодні такий світовий тренд, який полягає в тому, щоби не обмежувати фонтан, а відкривати його, щоби діти могли підходити до нього. Це ж насправді інфраструктура для мешканців. І це неправильно, коли водограї просто обгороджені і ви довкола ходите. Ви маєте безпосередньо брати участь», – прокоментував Андрій Москаленко.
Обслуговування традиційних фонтанів – затратна справа. На обслуговування фонтанів, що у Галицькому районі Львова, місто виділило майже 768 тис. грн. Деталі, які використовують в конструкції водограїв, вартують чимало, а термін їхньої роботи – короткий.
Василь Луць, керівник компанії, що обслуговує фонтани, розповідає: «Люди користуються фонтанами буквально: вони залазять туди. Кожен собі хоче попробувати, як та форсунка працює, водою бавляться. Та й вони то зігнуть її, то відламають. Бо ті форсунки колись були мідні, а потім їх замінили пластмасовими, щоб убезпечити людей від травм».
Менш затратними є пішохідні фонтани, які у народі називають «сухими». Окрім того, вони мають сучасніший вигляд та є вандалостійкими – там нема що ламати.
Архітекторка Ольга Криворучко розповідає про особливості сучасних фонтанів: «По-перше, насправді вони мокрі. Бо люди часто думають, що сухий фонтан буде без води, навіть так кажуть. Але насправді він має воду, просто вона є більш доступна, нею можна користуватися, доторкнутися, бігати між водою. Тобто це більш такий пішохідний фонтан».
Тож після реконструкції водограї, що біля Оперного та на площі Галицькій, виглядатимуть як на Митній. По них можна буде і справді ходити. А в темну пору вони ще й світитимуться.
«Дуже подобається, дуже. Схожий я бачив у Дніпрі на набережній. Трошки інший, полосою, але принцип такий же самий. А для дітей дуже класний фонтан, особливо влітку», – розповідає львів’янин Олександр.
«Дітям – радість. Я пам’ятаю фонтан на пл. Митній ще старим. Сучасний — набагато кращий. Він в спеку дарує прохолоду», — ділиться спогадами львів’янка Марія. На реконструкцію водограю «Кульбаба» місто виділило 4 млн грн. А от фонтан перед оперним власним коштом оновить приватна компанія. Міськрада заплатить лише за демонтаж 300 тис. грн.