У нас більше бажання швидко рухатися, ніж на Заході, - Руднєв
- Жоден конкурент не виріс так значно. Усі втратили. Загалом за невелику кількість часу, за три роки, ми збільшили свою частку ринку майже на 10%. Такого в історії України ще не було.
Ідея записати інтерв'ю з директором ВАТ «Львівська пивоварня» Олександром Руднєвим винила під час його майстер-класу у Львівській торгово-промисловій палаті. Приємно було дізнатися, що керівництво «Львівської пивоварні» системно скеровує підприємство рухатися у ногу з часом, розвиватися, ставати фаховим і конкурентоздатним.
Пропонуємо увазі аудиторії ZAXID.NET інтерв'ю із Олександром Руднєвим про системний ріст ефективності «Львівської пивоварні», про те, що попри несприятливу погоду і кризу споживання «Львівського» і «1715» росте, про лояльність до бренду, про стимули конкуренції і вихід на нові ринки цим підприємством.
- Які зараз ринкові позиції «Львівського»?
- Бренд «Львівське» нас приємно дивує. Здається, що «Львівське» зовсім не відчуває кризи. Порівняно з минулим роком, загалом ринок пива в Україні впав. Враховуючи червень - приблизно на 10%. Але ТМ «Львівське» показує надзвичайно хороші результати. У Західній Україні ми додали 15%, а в інших областях, зокрема на Сході України, продаж зріс утричі. Загальний ріст бренду «Львівське» - 50%. Тобто за зниження обсягів продажів на ринку пива на 10% «Львівське» продемонструвало ріст на 50%.
- Чим це пояснити?
- Це унікальний для України бренд. Ми маємо багатовікову традицію пивоваріння. Це історія, це Львів, це відчуття культури самого споживання пива. Це особливий настрій. Висока лояльність до бренду у Західній Україні пояснюється якістю продукції, історичним підґрунтям, а також успішними маркетинговими комунікаціями, Досі «Львівське» було лише локальним брендом, а тепер «1715» стало національним. У нас дуже багато лояльних покупців у нашому регіоні, а тепер уже й на Сході країни.
- Які позиції має зараз ТМ «Славутич», інші бренди групи Carlsberg на Заході?
- Вони показують стабільне зростання, проте менше, ніж «Львівське». Ми розуміємо, що у Західній Україні «Львівське» - це наш головний бренд, який дає основні об'єми продажів. Інші бренди не мають такого великого впливу на обсяги реалізації продукції компанії у нашому регіоні.
- Чи позначилася криза на підприємстві «Львівська пивоварня»?
- У нас не було великих реорганізацій. Я назвав би їх стандартними, їх вимагав час. Ми не здійснювали великих скорочень працівників. Подивилися, як можемо оптимізувати чисельність. Але цей процес не був таким драматичним, як в інших компаніях, де звільняли багато працівників, відсилали в неоплачувані відпустки. У нас скорочення відбулося на рівні 1-2% від загальної чисельності працівників. Ми відмовилися від аутсорсінгу. Прибирання виробничих приміщень, вантаження тари ми запропонували виконувати нашим працівникам зі збереженням зарплати. У найважчі місяці - кінець минулого і початок цього року - ми саме так виходили зі скрутної ситуації.
Скорочення заробітної платні не було. Сьогодні працівники Львівської пивоварні отримують зарплату на рівні минулого року, навіть трохи більшу. Система мотивації, що орієнтована на результати, дає змогу заробляти більше. А працюємо ми краще, ніж минулого року.
- 1 липня зросли акцизи на пиво, чи зросла вартість інших ресурсів для вашого виробництва?
- Справді, з 1 липня акциз зріс від 31 до 60 копійок. Вартість енергоносіїв постійно підвищується. Але ми не стоїмо на місці. За останні три роки ми здійснили дуже багато покращень на пивоварні для того, щоб збільшити ефективність. Попри те, що зростає вартість енергоносіїв, ми навпаки оптимізуємо витрати та покращуємо результати.
- Які зміни впроваджувалися, чим вони були зумовлені?
- Навколишнє середовище постійно змінюється. Підприємство не може стояти на одному місці. Адже якщо не рухатися принаймні з такою швидкістю, з якою відбуваються зміни довколишнього середовища, з якою змінюються конкуренти, смаки та вимоги споживачів, - компанія втрачає свою частку ринку, зменшує обсяги продажів тощо. Тому це були наші планові зміни, що системно впроваджувалися у багатьох напрямах: від безвитратного, ощадного виробництво до змін у системі дистрибуції і продажів.
Ми зробили фокус на працівників, які безпосередньо працюють з роздрібом, запровадили зміну системи мотивації.
- Тобто у кризу «Львівська пивоварня» ввійшла підготовленою?
- Загальні зусилля дають результат. Попри те, що ринок впав, ринкова частка нашої компанії Славутич, Carlsberg Group, враховуючи червень, зросла майже на 2% проти минулого року. Компанія стабільно зростає попри загальне падіння ринку. Загалом за три роки, зовсім нетривалий відрізок часу, ми збільшили свою частку ринку майже на 10%.
- Чи змінилася технологія виробництва пива за десятиріччя?
- Технологія виробництва пива змінилася. Вона відрізняється від тієї, що була 10 років тому. Постійно змінюється обладнання, процеси щораз більше автоматизують. Завдяки цьому зменшується ймовірність похибок, змін технологічних режимів. Зараз ми стабільно виробляємо якісне пиво. Пиво, зварене за цією технологією, незалежно від того, чи зварене воно сьогодні, чи місяць тому, споживач отримує з однаковими смаковими характеристиками.
- А чи бувають випадки, що кінцеві споживачі отримують пиво недостатньої якості? Як ви боретесь із цим?
- У нас працює окремий відділ обслуговування клієнтів, що приймає скарги дистриб'юторів і споживачів. Номер телефону зазначений на етикетках нашої продукції.
Підробити пиво технічно дуже-дуже складно, майже неможливо. З цим немає проблем. Проблеми можуть бути, якщо торговельна точка не виконує вимог щодо гігієнічної підтримки розливного обладнання, наприклад, невчасно миє його. Ці випадки ми відстежуємо.
- Яку позицію має «Львівська пивоварня» серед інших підприємств групи Carlsberg?
- У січні цього року до Львова приїжджали топ-менеджери компанії Carlsberg із Копенгагена. Carlsberg володіє великою кількістю пивоварень, 75 пивоварень у понад 25 країнах світу.
Ми репрезентували свої результати, і вони були приємно здивовані. Хоча «Львівська пивоварня» - зовсім не найбільше підприємство у Carlsberg, розміщена на території колишнього Союзу, і здається, що рівень виробництва має бути нижчим. Хоча б тому, що у нас не було такого досвіду, як на Заході, щодо впровадження нових бізнес-підходів та технологій.
За багатьма виробничими показниками та якістю нашої продукції ми показуємо кращі результати, ніж пивоварні Західної Європи. У впровадженні нових систем ми на два-три кроки попереду, ніж на Заході. Мабуть, у нас більше бажання швидко рухатися, бо на Заході люди все-таки звикли до стабільнішої ситуації. А нас постійно щось підштовхує змінюватися, криза особливо.
Враховуючи всі ці результати, Carlsberg дуже серйозно розглядає можливість виробництва пива на «Львівській пивоварні» для постачання у сусідні країни.
- Наскільки дієвими є проведення концертів під брендом «Львівське», фестивалів?
- Ми завжди підтримували і організовували такі фестивалі. Це вже частина нашої традиції. Ми - компанія, що виготовляє пиво. Пиво - напій, що створює настрій, підтримує спілкування. Пиво і музика - це категорії, які дуже приємно поєднувати.
Тому ми організовуємо фестивалі, концерти. Даємо змогу споживачам послухати справді класну музику і випити пива. Однак на таких заходах ми завжди наголошуємо на помірному споживанні нашої продукції.
- Футбольні вболівальники теж люблять пиво. Чи змагатиметься «Львівська пивоварня» за право стати пивним брендом Євро-2012?
- Я з цим погоджуюся, футбол також поєднується з пивом. Але ми не плануємо підтримки чемпіонату брендом «Львівське». Відомий футбольний бренд нашої компанії, який підтримує майже всі Чемпіонати Європи - це Carlsberg. Я впевнений, що 2012 року Carlsberg долучиться до Євро-2012. Зараз тривають переговори щодо умов співпраці.
- Чи відчутною, якщо так, - то наскільки, є конкуренція ТМ «Львівське» із ТМ «Перша приватна броварня»? Чи, можливо, вона була, а зараз не актуальна?
- Ми поважаємо конкуренцію. І вважаємо, що вона завжди має бути, адже потрібно рухатися вперед. З іншого боку, у кожного свої смаки. Як казав Мао Цзедун, я хочу, щоб цвіли всі квіти. У споживачів має бути вибір.
- Чи збільшилася кількість іноземних відвідувачів у Музеї Львівської пивоварні завдяки посиленій промоції міста за останні два роки?
- Я б сказав, що це рух у двох напрямах. З одного боку, кількість туристів збільшилася, і кількість відвідувачів музею зростає щороку. З другого боку, ми зробили місце, цікаве для туристів, воно приваблює відвідувачів не тільки тому, що це у Львові, а також своєю унікальністю. Музей пивоваріння - єдиний в Україні, із ексклюзивною колекцією стародавньої пивної атрибутики, яка передає традиції пивоваріння від львівських пивоварів ще з 1715 року.
Довідка ZAXID.NET
Руднєв Олександр Юрійович народився 1 травня 1965р. у м. Запоріжжя, в сім'ї робітників.
З 1972 по 1982рр. навчався в Запорізькій СШ №62.
З 1982 по 1989р. - студент Запорізького індустрійного інституту на факультеті електронної техніки. Отримав спеціальність інженер електронної техніки.
1989-1993рр. - Запорізький титаномагнієвий комбінат - інженер центральної науково-дослідної лабораторії виробництва.
1992р. - вступив до аспірантури Запорізького державного університету за спеціальністю фізика напівпровідників.
1993-1997 р. - ВАТ «Константа», м. Запоріжжя - інженер-програміст.
1997р. - ВАТ «Юнікс», м. Запоріжжя - начальник відділу програмного забезпечення.
1997р. - ВАТ ПБК «Славутич», м. Запоріжжя - начальник групи системного забезпечення - начальник відділу АСУ, директор по закупках та логістиці, директор зі закупів, директор з логістики та закупок, директор з логістики.
Від 1.08.2007р. - ВАТ «Львівська пивоварня», м. Львів - директор заводу
Одружений, виховує доньку.