У Польщі заборонили аборти через порушення в розвитку плода
Конституційний суд Польщі назвав євгенікою переривання вагітності
До теми
Конституційний суд Польщі у четвер, 22 жовтня визнав аборт через порушення у розвитку плода таким, що суперечить Конституції. Порушення розвитку майбутньої дитини раніше були підставою для легальних абортів у країні. Втім суд постановив, що це суперечить праву захисту життя людини, які гарантує Конституція, і скасував норму.
Тепер переривати вагітність у Польщі дозволено лише у випадках зґвалтування, інцесту або загрози здоров'ю та життю матері. Такі аборти становлять 2% від загальної кількості.
Як повідомило видання Onet, суд ухвалив рішення за поданням 119 депутатів польського парламенту, зокрема, від владної партії «Право і Справедливість». Автори подання оспорювали положення закону, яке дозволяло аборт, якщо тести та медичні показники свідчать про ризик важкого та невідворотного ураження плода або невиліковної, небезпечної для життя хвороби.
Суд зазначив, що Конституція гарантує кожній людині право на життя, навіть коли вона ще не народилася.
«Воно (це право – ред.) недоторканне, а його повага і захист є обов’язком органів державної влади», – сказано в рішенні.
На думку Конституційного суду Польщі, обмежити конституційні права можна тільки законом і лише у випадку, якщо ці обмеження необхідні для забезпечення безпеки, громадського порядку або захисту навколишнього середовища, здоров’я, моральності чи прав і свобод інших людей.
Конституційний суд, аргументуючи своє рішення, зазначив, що допущення можливості переривання вагітності через хворобу або пошкодження плода – це євгеніка. До слова, Євгеніка – це поняття, яке було запроваджене ще в 19 столітті і стосується селективного розведення для вдосконалення видів з покоління в покоління. Негативні конотації концепції євгеніки в основному пов’язані з євгенікою, яку використовували нацисти.
Рішення суду спричинило обурення польських організацій та активістів, які виступають на захист прав жінок.
Комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович назвала постанову порушенням прав людини та прирівняла її до повної заборони абортів, пише «5 канал».
Закони щодо переривання вагітності у Польщі – одні з найсуворіших у Європі. За офіційними даними, за рік у країні роблять не більше двох тисяч абортів. Тоді як кількість нелегальних сягає понад 100 тисяч. Більшість полячок їздять за кордон, щоби позбутися небажаної дитини.
Додамо, що у 2016 році Польща намагалася повністю заборонити аборти, але через масові протести рішення не було прийнято.