У понеділок, 29 червня, у Раві-Руській на Львівщині відкрили меморіал жертвам Голокосту. Спорудили його біля закинутого єврейського кладовища. Дослідження та спорудження тривали 5 років.
Вшанувати пам`ять своїх побратимів з`їхалися євреї із-за кордону. Серед них і ті, хто бачив звірства нацистів на власні очі. Людвіка Шайн – одна з них. У 1942-му році в Раві-Руській нацисти вбили її найрідніших людей.
«Мого батька, мою маму та двох братів вони вбили. Я ж врятувалась, бо мене сховала родина, яка мешкала недалеко від Рави-Руської», – розповіла постраждала від Голокосту Людвіка Шайн.
Про це старе закинуте єврейське кладовище кілька років тому мало що нагадувало. Тепер, після 5 років досліджень та праці, тут з`явився такий меморіал. Саме в цьому місці нацистські окупанти в роки Другої світової війни вбили понад 3 тисячі євреїв. У грудні 1942-го вбили найбільше людей, під час ліквідації гетто, яке існувало в Раві-Руській.
«Це не було одноразове, одномоментне вбивство, це був цілий процес, який розтягнувся більш ніж на рік, на 1,5-2 роки, який передбачав не лише, власне, вбивства, а й переслідування, позбавлення прав, нещадну економічну експлуатацію, зачинення євреїв у гетто, випробування їх голодом, відсутністю ліків», – зазначив історик, представник Українського центру вивчення історії Голокосту Михайло Тяглий.
«Таких місць в Україні дуже багато і близько 1,5 млн євреїв були знищені власне на території України, це було близько чверті всіх євреїв», – додав науковець-історик Володимир В'ятрович.
У Раві-Руській же в міжвоєнний період мешкало 12 тисяч євреїв, це половина місцевого населення. Втекти ж від смерті вдалося лише сотні. Практично всі емігрували за кордон.
«Це були наші брати і сестри, це наша плоть і кров. Це місце в Раві-Руській – одне з тих місць, які сильно емоційно заряджені через свій трагізм. Тут відбулися страшні вбивства, також для нас важливі й інші кладовища, яких чимало», – розповів представник єврейської спільноти із захисту єврейських кладовищ Джо Шейк.
«Сьогодні дуже важливо, щоб ми жили правдою. Там, де люди поховані, ми повинні оберігати їхні могили, там повинні разом творити нашу спільну історію, повинні разом рухатися вперед. Тому що українці на цій землі споконвіку жили разом з євреями», – зазначив керівник Львівської ОДА Олег Синютка.
Біля цього кладовища невдовзі ще поставлять пам'ятний камінь з меморіальним написом.