У Верховній Раді зареєстрували законопроект про заборону двійників на виборах
Ініціаторами проекту стали здебільшого представники «Відродження» та близькі до них парламентарі з «Опоблоку»
До теми
- Віктор Трепак: Ківалов – наше все! ZAXID.NET
У Верховній Раді зареєстрували законопроект«щодо запобігання застосуванню «брудних виборчих технологій» під час виборчого процесу. Автори документа фактично пропонують заборонити двійникам відомих політиків балотуватися на виборах.
У пояснювальній записці йдеться про те, що законопроект покликаний боротися із «технологією двійників».
«Її сутність полягає в тому, що деякі особи, напередодні або після початку виборчого процесу, навмисно змінюють свої прізвища та імена так, що б вони були схожі на прізвища та імена основних кандидатів. Зазначена технологія призводить до того, що «основний» кандидат губиться серед двійників. Як наслідок, менш інформовані виборці (особливо люди похилого віку), побачивши у виборчому бюлетені два однакових прізвища, губляться і, самі того не бажаючи, голосують за «двійника», – йдеться в пояснювальній записці.
Як пише «Главком», ініціаторами законопроекту виступили 13 нардепів з різних фракцій: більшість – з групи «Відродження», представники «Опозиційного блоку», голова «Радикальної партії» Олег Ляшко та один парламентар з Блоку Порошенка. Однак нардепи Микола Скорик та Антон Кіссе (колишні представники Партії регіонів, - ред.), які є серед авторів законопроекту, повідомили, що головним його ідейним натхненником є Сергій Ківалов з «Опоблоку» та колишній член «Партії регіонів».
За словами нардепа від групи «Відродження» Антона Кіссе, запобігти появі «двійників» на виборах допоможе чітко виписана норма щодо термінів зміни прізвища, імені та по-батькові. «Якщо кандидат впродовж останнього року перед виборами змінював прізвище, йому має бути заборонено балотуватися. Тому що технологія двійників працює так: за останні два місяці перед початком виборів якась політсила чи політик бачить попередні списки кандидатів, швидко змінює прізвище (аби стати тезкою одного з кандидатів, - ред.) та подає документи», – пояснив він.
Втім, такий хід не може повністю вирішити проблему політичних клонів, адже в Україні існує чимало розповсюджених прізвищ, а тому все ж існує вірогідність появи двійників – тих, хто не змінював прізвище, ім’я та по-батькові навмисне, під вибори, зазначив «Главком».
«Якщо прізвище не змінювалось, і кілька людей з однаковим прізвищем захочуть взяти участь у виборах, то ніхто їм не може заборонити їм реалізувати конституційне право. Крім того, у виборчих бюлетенях обов’язково має бути зазначені порядкові номери кандидатів на пост президента України, кандидатів у народні депутати (на виборах президента-2019 номер у бюлетені не було відповідно до рішення ЦВК та постанови Верховного суду, -ред.)», – зазначив у коментарі ЗМІ Сергій Ківалов.
Втім, є ще одна проблема, яку законопроект не вирішує. Для того, щоб технологія спрацювала, «двійник» не обов’язково має бути повним тезкою – різниця може бути лише в одній букві, пише «Главком».
Наразі проект закону передали на опрацювання до комітету з питань правової політики та правосуддя парламенту, який має надати висновок щодо його відповідності чинному законодавству.
До слова, приклад застосування технології двійників можна було спостерігати під час першого туру президентських виборів, коли у списку кандидатів під прізвищем лідера «Батьківщини» Юлії Володимирівни Тимошенко стояло прізвище її колеги нардепа Юрія (теж Володимировича) Тимошенка. Напередодні голосування спалахнув скандал щодо балотування цього кандидата, правоохоронці навіть проводили розслідування, яке, втім, не завадило Юрію Тимошенку висунути свою кандидатуру і навіть потрапити до першої десятки за результатами голосування 31 березня.
Також технологія двійників була поширеною за часів перебування у владі представників «Партії регіонів», котрі використовували її для нейтралізації опозиції. Тепер ж колишні регіонали пропонують боротися із такою маніпуляцією.
Окрім того, серед ініціаторів проекту є нардеп від «Батьківщини» Валерій Дубіль, якого СБУ звинуватило у спробі підкупу того ж Юрія Тимошенка, аби той не відбирав голоси у Юлії Тимошенко.