Україна посіла 115-те місце в рейтингу свободи преси
Правозахисники з Freedom House оприлюднили доповідь про свободу ЗМІ, в якій стверджується, що лише одна людина з шести на планеті живе в країні з вільною пресою. Найгірше справи у Бірмі, на Кубі, в Ірані, Лівії, Північній Кореї, при цьому в останню десятку попали три колишні республіки СРСР - Білорусія, Узбекистан і Туркменія.
Згідно з документом, рівень свободи медіа в Україні в порівнянні з 2008 роком підвищився. У рейтингу Freedom House Україна посіла 115-те місце, поділивши його з Кувейтом і Мексикою і піднявшись на дві позиції у порівнянні з минулим роком (117-те місце). За рівнем свободи преси експерти FH відносять Україну до категорії "частково вільних" країн, куди також входять Туреччина, Румунія, Індія, Монголія і практично всі держави Південної Америки. За даними FH, Україна піднялася в рейтингу в основному за рахунок зменшення кількості нападів на журналістів і випадків їх залякування, а також зважаючи на різноманіття представлених у пресі думок і великої кількості власників ЗМІ. На думку фахівців FH, це свідчить про те, що держава не має прямого впливу на інформаційну політику медіа, - повідомляє Главред.
Водночас "серйозне занепокоєння" авторів доповіді викликає стан справ з вільною пресою у Росії, яка за рік опустилася в рейтингу на одну позицію і ділить 175-е місце з Гамбією. Росія "продовжує залишатися державою з надзвичайно складними умовами для роботи журналістів", а російська міліція захистити представників преси не здатна. "Високий рівень незахищеності журналістів" у FH пов'язують з тим, що "більшість злочинів проти них залишилися безкарними".
З оцінками правозахисників погоджується глава Спілки журналістів Росії Всеволод Богданов. За його словами, в Росії за останні 15 років було вбито понад 300 журналістів, і, попри гучні заяви властей, більшість убивств залишилися нерозкритими. Крім того, Богданов жалкує, що журналісти в Росії "перестали бути силою, яка впливає на владу". "Суспільство не реагує навіть на найяскравіші виступи журналістів. Після них нічого не змінюється", - констатує експерт, котрий вважає подібну байдужість "результатом роботи кремлівських політтехнологів".
Глава Національної спілки журналістів України Ігор Лубченко з висновками міжнародної організації погодився лише частково: "Так, свободи стає трохи більше з кожним роком, але у нас величезна кількість недоліків в журналістському середовищі. Більшість газет пропонують читачеві лише один погляд на ситуацію, не надаючи слово опонентам, що недопустимо для професійної журналістики".