Україна в ООН: Ми не допустимо "кримського сценарію" на сході
Сьогодні в Нью-Йорку відбулося ініційоване Росією екстрене засідання Ради безпеки ООН щодо ситуації в Україні. На засіданні виступали постійні представники в ООН від України, Росії і США із своїм баченням майбутнього розвитку ситуації в країні.
Події, які відбулися в шести містах на сході України в суботу і ще в семи – у неділю, дуже нагадують те, що відбувалося в Криму на ранніх етапах вторгнення Росії. Про це на скликаному з ініціативи Москви засіданні Ради безпеки ООН заявила посол США в ООН Саманта Пауер.
Вона нагадала, що в рамках зусиль з деескалації конфлікту США та Євросоюз здійснюють зусилля з організації чотиристоронніх переговорів з участю України і Росії. Така зустріч запланована на 17 квітня.
«Якщо Росія теж прагне миру, то чому зберігає близько 40 тисяч військових на кордоні з Україною?» – звернулася до постійного представника Росії в ООН Саманта Пауер.
Представники Британії, а також дипломати Франції, Литви, Руанди, Йорданії, Австралії, Аргентини, Південної Кореї, Чаду та інших країн назвали розвиток подій на сході України «небезпечною ескалацією і без того небезпечної ситуації».
Китай висловив стурбованість і заявив, що підтримуватиме міжнародну спільноту в зусиллях з нормалізації становища в Україні.
Постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв заявив, що Україна не дозволить повторитися кримському сценарію у своїх східних областях і закликає Раду Безпеки ООН знайти мирні рішення для впливу на агресію Російської Федерації.
"Ми не дозволимо повторитися кримському сценарію", - заявив дипломат. Він наголосив, що з цією метою українська влада дала сепаратистам час до ранку понеділка скласти зброю, в іншому випадку буде проведена антитерористична операція. При цьому він навів конкретні факти причетності російських спецслужб до заворушень на Сході України.
Посол Сергеєв також зазначив, що зараз Росія використовує той самий інструментарій, як і в Криму. Її агенти займаються підбурюванням сепаратизму, проводять безпрецедентну пропагандистську кампанію, викривляють факти по відношенню до України і спрямовують спецназ для захоплення адміністративних органів влади з метою дестабілізації ситуації в східних областях України.
За його словами, РФ "намагається підштовхнути маргіналів до задоволення їхніх сепаратистських амбіцій і, по суті, підтримує терористів, які захоплюють військові арсенали".
Постійний представник України при ООН впевнений, що Росія таким способом хоче підірвати проведення президентських виборів в Україні. Тому на завершення своєї промови Юрій Сергеєв закликав Раду Безпеки ООН "знайти мирний шлях для врегулювання цієї кризи", також звернувся до російських партнерів "негайно покласти край діям, націленим на підрив суверенітету й територіальної цілісності України".
У відповідь на виступ посла України і США, Росія заявила про своє невтручання в ситуацію на Сході України і спробувала переконати, що в провокації конфліктув винуваті "радикали і фашисти, які присутні в українській владі".
Події на півдні і сході України постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін вважає мирними і заявляє, що учасники цих протестів мають право обирати, з ким бути далі. При цьому російська сторона заперечила свою причетність та вплив на ситуацію і практично звинуватила Верховну Раду України в русофобії.
Нагадаємо, що в ніч з неділі на понеділок Рада Безпеки ООН зібралася на ініційоване представниками Росії екстрене засідання для обговорення ситуації в Україні.