Українці в Польщі закликали створити спільний реєстр жертв 1939-1947 років
Українське історичне товариство в Польщі (УІТП) звернулося до президента, прем’єр-міністра Польщі та голови Інституту національної пам’яті Польщі з закликом про створення реєстру жертв польсько-українських протистоянь упродовж 1939-1947 років. Про це йдеться у заяві товариства.
«Одним з елементів належного вшанування усіх загиблих в результаті українсько-польського конфлікту упродовж 1939-1947 років, а одночасно важливим чинником, який вбереже нинішнє і майбутні покоління від інструментального використання «волинської карти» було б створення польсько-українського реєстру жертв 1939-1947 років. Його створенням має зайнятися міждержавна польсько-українська група істориків», – йдеться у заяві.
У ній зазначається, що метою цього реєстру було б встановлення і перевірка персональних даних жертв, обставин їх смерті, а також осіб та збройних формацій, відповідальних за кожен злочин.
«Тим самим, можна було б встановити місце поховання жертв з метою їх гідного вшанування», – сказано в заяві.
Також зазначається, що нез’ясовані проблеми минулого «кидають тінь на сучасні покоління».
«Вони давали і дають можливість групам, силам й особам, які не хочуть українсько-польського примирення, цинічно використовувати «волинську карту» для досягнення своїх цілей, не рахуючись при цьому з болем жертв», – вважають а УІТП.
Нагадаємо, 22 липня Сейм Польщі прийняв резолюцію «Про встановлення 11 липня Днем пам’яті поляків, жертв геноциду, вчиненого ОУН-УПА». У ній зокрема йдеться про те, що від геноциду на Волині у 1943-45 роках загинули понад 100 тис. поляків.
Посол України в Польщі Андрій Дещиця назвав ухвалену резолюцію політичною, а не історичною оцінкою трагедії, а президент України Петро Порошенко заявив, що рішення Сейму Польщі щодо визнання Волинської трагедії геноцидом, багато хто захоче використати для політичних спекуляцій.