Унікальні документи з архіву ЗУНР можна буде почитати в бібліотеці УКУ
Бібліотека Українського католицького університету отримала сторічні документи з архіву ЗУНР, які раніше зберігались в Мюнхені та приватних колекціях США.
Про це повідомили у відділі інформації та маркетингу УКУ.
Історики наголошують на унікальності кожного документу із зібрання. Передані документи є частиною великого архіву ЗУНРу, який спочатку був у Мюнхені, а після Другої Світової війни його перевезли до США.
Через відсутність постійного догляду архів руйнується, а багато екземплярів потрапляють на чорний ринок.
Саме на чорному ринку документи викупив відомий колекціонер Олександр Вдовиченко, що запропонував перепродувати їх для українських архівів.
Серед документів можна знайти невідомий раніше науковцям смертник Івана Боберського та протоколи засідання різних комітетів Українських Січових Стрільців.
Жертводавці Ярослав Рущишин, владика Борис Ґудзяк, Андрій Худо, Вадим Фрунзе та інші прийняли рішення передати ці документи бібліотеці УКУ за умови відкритого доступу до них та можливості для підприємців працювати з документами.
За словами ректора УКУ, отця Богдана Праха, ці документи – перший крок до того, щоб університет відкрив фонд, який буде збирати, опрацьовувати та публікувати невідомі документи.
В планах УКУ - розбудова в Римі осередку з архівування, сканування та опис важливих документів із часів Першої Світової війни.
«Колекцію Липинського ми вже опрацювали, але залишилось ще вивчити великий фонд Зінгалевича (дипломат ЗУНР), який зараз зберігається в Конгрегації Східних Церков у Ватикані», – розповів проректор УКУ Олег Турій.