Уряд призначив мовним омбудсменом миколаївську науковицю Тетяну Монахову
Тетяна Монахова має стосунок до журналістики, а також до української й англійської мов
Кабінет міністрів України на засіданні в середу, 27 листопада, призначив Тетяну Монахову на посаду уповноваженого із захисту державної мови, повідомив депутат Верховної Ради від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко.
«Уповноваженим із захисту державної мови Кабмін призначив Монахову Тетяну Василівну», – написав Гончаренко у Facebook.
Кандидатуру Монахової запропонувало Міністерство культури, молоді і спорту. Крім неї, на цю посаду також претендував Тарас Кремінь. Його кандидатуру пропонував Секретаріат уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Хто така Тетяна Монахова?
Професор, доктор філологічних наук Тетяна Монахова працювала завідувачкою кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили у Миколаєві. Вона народилася 2 липня 1980 року в Миколаєві. У 2002 році закінчила Миколаївський державний педагогічний університет ім. В. Сухомлинського за спеціальністю «Вчитель української мови і літератури та англійської мови і зарубіжної літератури».
У 2015 році Тетяна Монахова захистила докторську дисертацію на тему «Сучасні стратегії текстотворення в українській мові» в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова. Стажувалася на сайті Delo.ua, також вела програму на університетському телеканалі. Більше про наукові здобутки Монахової можна прочитати на сайті Чорноморського національного університету.
Хто такий мовний омбудсмен?
Посада мовного омбудсмена передбачена законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Завданнями мовного омбудсмена є захист української мови як державної, а також захист права громадян України на отримання інформації та послуг у сферах суспільного життя державною мовою, а також усунення перешкод і обмежень у користуванні державною мовою.
Уповноважений з захисту державної мови також забезпечує моніторинг виконання законодавства про державну мову та державних цільових програм; розглядає скарги фізичних і юридичних осіб на дії та бездіяльність органів влади щодо дотримання вимог законодавства про державну мову; скеровує до низки органів подання про проведення службових розслідувань та притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, винних у порушенні законодавства про державну мову; складає протоколи і застосовує стягнення. Крім того, уповноважений щорічно має представляти публічний звіт про свою діяльність та про стан дотримання мовного закону.
Особа може перебувати на цій посаді два терміни по п’ять років. При цьому уповноважений із захисту державної мови не є державним службовцем.