Вартість оцінки майна за новими правилами може зрости вп’ятеро, - експерт
Якщо зміни до правил оцінки майна для оподаткування таки набудуть чинності, на ринку суттєво зменшиться кількість компаній, які матимуть право проводити таку оцінку. Відсутність конкурентного середовища може призвести до зростання вартості послуг у 5-10 разів. Про це у коментарі ZAXID.NET розповів заступник директора оціночної компанії «Апекс» Андрій Безбородов.
«Якщо вступлять в дію зміни, то оцінку майна для цілей оподаткування матимуть право робити виключно оцінювачі та суб’єкти оціночної діяльності, які мають спеціальний сертифікат», – сказав Андрій Безбородов і додав, що для цього видаватимуть кваліфікаційне свідоцтво і навіть окремо тестуватимуть компанії.
Крім того, зазначив експерт, директор оціночної компанії повинен буде пройти навчання і отримати кваліфікаційний документ, що він має право бути директором. «У сфері послуг взагалі такого не існує, щоб директор мав відповідати спеціальним вимогам, адже він менеджер передусім», – розповів Безбородов.
Він додав, що цими змінами фактично обмежать доступ незалежних оцінювачів та дрібного бізнесу до ринку оцінки майна для цілей оподаткування, тобто реалізують систему зовнішнього контролю. «Звичайно, в самому контролі немає нічого поганого, але механізм не прозорий і умови незрозумілі», – зазначив експерт.
Андрій Безбородов розповів, що зараз людина може зайти у кілька компаній, замовити оцінку майна і наступного дня її забрати. Однак якщо зміни набудуть чинності, то оцінку майна для оподаткування робитимуть лише 2-3 компанії на всю Львівщину, які є новачками і раніше не займалися оціночною діяльністю. Це призведе до того, що ці компанії, за словами експерта, зможуть диктувати свої вимоги, а альтернативи не буде.
Крім того, кількість компаній на ринку оцінки майна, що є зараз, охоплює весь обсяг робіт. При цьому є можливість оглядати кожну квартиру і будинок при виконанні оцінки. «Якщо буде кілька фірм, тоді ніхто оглядати квартиру не буде, а врахувати вигоди, стан об’єкта, особливості, які впливають на вартість, можна лише тоді, коли сам усе побачиш», – сказав він.
«Ймовірно, хтось у Києві вирішив, що треба переправити грошові потоки від оцінки майна для цілей оподаткування в одну кишеню, і не варто віддавати роботу незалежним оцінювачам і дрібному бізнесу», – припустив Андрій Безбородов.
Він розповів, що був поданий колективний позов оцінювачів до Окружного адміністративного суду м. Києва з вимогою скасування положень постанови Кабміну № 231, згідно з якою повинні вступити в дію вищезазначені зміни. Суд першої інстанції позову не задовольнив, тому зараз готують апеляцію.
«Ні Фонд держмайна, який є регулятором на ринку оцінки, ні Міністерство юстиції до 1 серпня не надали ґрунтовних відповідей. Тобто не було жодних роз’яснень щодо нових правил, як реалізовуватиметься механізм проведення оцінки для оподаткування», - зазначив експерт. Тому, на його думку, самі можновладці були поставлені перед вибором: або заблокувати ринок нерухомості на 1-2 місяці, поки розберуться з новою системою, або відтермінувати введення змін.
Нагадаємо, Кабмін відтермінував на три місяці набуття чинності нових правил оцінки майна, які мали бути впроваджені з 1 серпня.
Як повідомляв Фонд держмайна, новий порядок оцінки нерухомості для цілей оподаткування призведе до здешевлення цих послуг у 1,5 раза, а також значно скоротить терміни підготовки звіту про оцінку. Послуга буде надаватися в термін від одного до трьох днів, що в кілька разів швидше, ніж сьогодні.