Венеціанська комісія назвала нещодавні зміни в судовій системі загрозою нацбезпеки України
Венеціанська комісія вважає, що законодавчі зміни в судову систему України, в тому числі і скорочення вдвічі кількості суддів Верховного Суду країни, загрожують її стабільності і незалежності. Відповідні висновки були прийняті за результатами пленарного засідання Венеціанської комісії в п'ятницю, 6 грудня, інформує «Інтерфакс-Україна».
У висновках згадується, що закон №193 передбачає нові правила, що стосуються структури і ролі суддів Вищої ради юстиції (ВРЮ), а також складу і статусу Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), скорочує вдвічі число суддів Верховного суду і вводить суворі дисциплінарні заходи щодо суддів і членів ВРЮ і ВКС.
«Венеціанська комісія вітає той факт, що ці два органи судового управління були наближені один до одного і що проект щодо підпорядкування глав ВККС і Державної судової адміністрації, що діяли в період з 2013 по 2019 роки, закону про очищення влади (люстрація) був скасований. Також слід звернути увагу на те, що урядова більшість, мабуть, відкрита для подальших змін в судову систему, щоб усунути недоліки нового закону, який був прийнятий за дуже швидкою процедурою, без достатнього врахування думок всіх відповідних зацікавлених сторін», - констатують у ВК.
У Комісії вказують на те, що стабільність і незалежність судової системи «нерозривно пов'язані». ВК нагадує, що реформа процесу відбору суддів і нового складу Верховного Суду України, який почав свою роботу в січні 2018 року, була «помітним поліпшенням у порівнянні з системою, що існувала раніше», а всі судді Верховного суду були недавно призначені після всебічного процесу оцінки роботи і їх чесності.
«Ініціювання після виборів ще однієї реформи, яка призведе до серйозних змін у складі Верховного суду, направляє повідомлення як суддям, так і широкій громадськості, що від волі відповідної більшості в парламенті залежить, чи зможуть судді Верховного Суду залишатися в офісі (на посаді - ред.) чи ні. Це - очевидна загроза їх незалежності», - переконані у Венеціанській комісії.
У ВК вважають, що реформа Верховного Суду може бути зроблена після того, як буде зменшене його величезне навантаження, в тому числі за допомогою реформи судів першої та другої інстанції, що має стати ключовим напрямом реформи.
У Комісії також вважають, що скорочення числа суддів Верховного Суду до 100, стосовно чого «не було надано достатнього обґрунтування, фактично рівнозначне повторній перевірці і підлягає скасуванню».
«Перевірка всіх суддів Верховного Суду, коли є сумніви в чесності деяких з них, явно не пропорційна. Крім того, скорочення числа суддів зараз приведе до ще більшого відставання в розгляді справ і поставить під загрозу функціонування Верховного Суду. Мета скоротити кількість суддів може бути досягнута на більш пізньому етапі, коли буде знято поточне навантаження. Скорочення числа суддів, ймовірно, може бути досягнуто шляхом природного скорочення (виходу на пенсію) чи добровільного переведення», - зазначили в Комісії.
Крім того, повинна бути спрощена дисциплінарна процедура: апеляція на дисциплінарні рішення Вищої ради суддів повинна подаватися безпосередньо до Верховного Суду, а не в реформований Київський міський адміністративний суд і Апеляційний адміністративний суд. З іншого боку, повинні бути відновлені деякі з термінів в дисциплінарному провадженні, скорочені законом №193.
Раніше Комітет міністрів Ради Європи висловив стурбованість можливими несприятливими і довготривалими наслідками для Верховного Суду внаслідок реалізації нової судової реформи.