Венеційська комісія закликала внести зміни щодо російської мови до закону України про освіту
Венеціанська комісія закликала Україну внести зміни у «мовну статтю» закону про освіту щодо російської мови. Про це йдеться у рішенні Венеціанської комісії про положення нового Закону України «Про освіту» щодо викладання державною мовою, мовою меншин та іншими мовами, повідомляє «Українська правда».
«Новий закон не надає ніяких рішень для мов, які не є офіційними мовами ЄС, зокрема для російської мови, найбільш використовуваної недержавної мови. Менш сприятливе ставлення до цих мов важко виправдати, і тому піднімає питання дискримінації», - йдеться у рішенні.
Венеціанська комісія вважає, що вирішити цю проблему допоможе внесення змін у 7-му статтю та заміна цього положення більш збалансованим.
Як відомо, згідно із новим законом про освіту, особам, які належать до нацменшин, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. Якщо дитина належить до національної меншини, у садочку й початковій школі вона може вивчати своєю мовою якусь кількість предметів. А з 5 класу, якщо йдеться по офіційну мову ЄС – «одну або декілька дисциплін». Якщо не йдеться про офіційну мову ЄС, наприклад російську, - то лише мову й літературу своєї меншини.
Нагадаємо, в п'ятницю, 8 грудня, Венеціанська комісія прийняла рішення щодо положень нового Закону України «Про освіту» стосовно викладання державною мовою, меншин та іншими мовами.