Верховній Раді запропонували запровадити штрафи за приховування знайденого скарбу
Сума штрафу може сягати 17 тис. грн
Група з 16-ти народних депутатів пропонує Верховній Раді запровадити штраф до 17 тис. грн за неповідомлення територіального органу Національної поліції про знайдений скарб. Відповідний законопроект зареєстрований в парламенті.
Повідомляється, що скарб, згідно із законопроектом, це закопані у землі чи приховані іншим способом гроші, валютні цінності, сукупність предметів або їх фрагментів, інші цінні папери, власник яких невідомий і не може бути встановлений.
У випадку, якщо проект закону ухвалять, то будь-який знайдений скарб зобов’яжуть передавати Національній поліції, де він зберігатиметься до моменту визначення його культурної цінності.
Якщо знайдений скарб являє собою культурну цінність, то він переходить у власність держави, при цьому той, хто знайшов, отримує винагороду у розмірі 20% від вартості скарбу.
Якщо особа не повідомила про скарб протягом 24 годин, на неї може бути накладено штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для фізичних осіб (8,5 тис. – 17 тис. грн), і від 150 до 300 мінімумів для юридичних осіб (2,5-5,1 тис. грн).
Крім того, пропонується запровадити ліцензування використання металодетекторів, геосканеров і інших пристроїв, призначених для пошуку матеріальних цінностей.
Авторами законопроекту є Ірина Подоляк, Артур Герасимов, Ірина Геращенко, Оксана Сироїд, Євген Рибчинський, Андрій Іванчук, Єгор Соболєв та інші.
До слова, згідно з Цивільним Кодексом, ухваленим 2003 року, право власності на скарб набуває особа, яка його виявила. Виняток становить лише скарб, що є пам’яткою історії чи культури, — право на нього набуває держава, а «скарбошукачеві» дістанеться винагорода у розмірі 20 відсотків від вартості знахідки.
До 2003 року діяла норма, згідно з якою знайдені цінності переходили в власність держави, а той, хто їх знайшов, мав право на винагороду у 25% вартості зданих цінностей (скарбу).