Як медикам повернути довіру пацієнтів та самоповагу
Львівські медики створюють громадський форум для публічного обговорення стану справ у медицині
Інші блоги автора
- Правосуддя з оглядкою на бюджет? 10 лист 2022, 18:57
- Непокаране зло як незахоронене тіло 25 груд 2019, 18:25
- Запрошення на прес-конференцію Прокурору Львівської області Квятківському Ю.В. 12 бер 2019, 10:01
2 липня у Львові пройшов круглий стіл, за яким медики, пацієнти та представники громадських організацій обговорили наболілі проблеми свого сьогодення. Дискусія була організована за ініціативи Наталії Готь – заступника головного лікаря з медичної частини Львівської обласної клінічної лікарні. До обговорення долучилися представники Благодійного фонду «Сестри Даліли», ГО «Воля України», Фонд підтримки хворих на легеневу гіпертензію, ГО «Швидка медична допомога Майдану», активісти «Медичного батальйону святого серця», «Асоціації життя нирковохворих Львівщини», ГО Зелений хрест, ГО «Відродження Львівського перинатального центру» та ін.
Основний месидж круглого столу прозвучав так: давайте не мовчати про наші проблеми!
У ході дискусії учасники круглого столу зазначили, що в українській медичній сфері панує кругова порука, а лікар де-факто почуває себе злодієм в законі. Керівники медичних управлінь призначаються не за професійними характеристиками, а за політичними мотивами. Процедури закупівлі товарів та медикаментів для медичних закладів є непрозорими.
Найгіршою є ситуація з тим, що в державі відсутня чітка та адекватна стратегія реформування сфери здоров’я, де б розв’язувалися питання оптимізації роботи лікарень, менеджменту у сфері медицини, кадрового потенціалу медичної галузі. Окрема розмова про комунальні медзаклади – проблема їх функціонування дуже гостро стоїть сьогодні перед державним та місцевим керівництвом.
Гості круглого столу воєдино зазначили, що проблеми медичної галузі сьогодні стали проблемами громади! На їхню думку, менеджмент вищої ланки не зацікавлений у системних змінах, відтак ініціатива повинна йти із професійного середовища. Усі питання, які виникають на місцях, органи місцевої влади ігнорують або ж відмахуються відписками. Навіть тоді, коли їм говорять про летальні випадки внаслідок бюрократичної халатності.
Як результат – у медичному середовищі міста Львова та області утворився рух за права медиків та пацієнтів, до складу якого увійшли громадські організації, благодійні фонди, асоціації, медичні колективи, окремі лікарі та пацієнти. Їхнє гасло говорить за себе: дотримуватись своїх принципів щодо впровадження кардинальних змін у медичній галузі, аби повернути довіру пацієнтів та самоповагу кожному медичному працівнику.
Активний учасник круглого столу Юрій Дмитришин різко розкритикував бездумну та хаотичну мобілізацію лікарів, яка часто призводить або до корупції, або до нищення кадрів системи охорони здоров’я. «В лікарнях деяких районів не окупованої Донеччини залишилися одні фельдшери, оскільки всі лікарі мобілізовані на фронт, а цивільних пацієнтів нікому лікувати. Між тим, за рік, мобілізований нейрохірург повністю втрачає свої навики та кваліфікацію», - зазначив пан Юрій.
Гостро критикували дії влади та мовчання громади Львова ініціативна група ГО «Відродження Львівського державного обласного перинатального центру». Те, що на такий тривалий час зупинена робота Центру не вкладається ні в які розумні рамки. Майже 500 працівників повинні перебиватися тимчасовими заробітками, оскільки постійним місцем праці на період ремонту Центру їх не забезпечили.
Своє слово сказали і пацієнти хворі на легеневу гіпертензію. Їхнє здоров’я виявляється залежить від керівництва ЛОДА та результатів голосування депутатів ЛОР. У подібній ситуації опинилися пацієнти із гострою нирковою недостатністю. Лікарі та громадські активісти оббивають пороги адміністрації, щоб вирішити питання із апаратами гемодіалізу, проте усе безрезультатно. На даний момент 70% хворих – це молоді люди, які дуже хочуть жити. Але троє з них, нажаль, уже попрощалися із життям.
Професійний коментар було почуто і від дитячих кардіологів, які усіма правдами та не правдами рятують дітей завдяки своєму ентузіазму, людяності та підтримці іноземних колег.
На завершення обговорення координатор Наталія Готь подякувала усім медикам за відвагу та можливість висловлення думок. Резолюцією дискусії стало рішення про створення громадського форуму, на якому можна буде відверто і публічно говорити правду про стан справ у медицині Львівщини. Наталія Готь також висловила надію, що такий форум стане інструментом реформування, очищення та оновлення медичної галузі, дасть змогу почути думку пацієнтів та не залишить байдужим громаду Львова та Львівщини.