Як санкції вплинули на провідника русского міра в Словаччині
Один із лідерів проросійських байкерів і прихильник путіна втратив бізнес і залишився без грошей
Інші блоги автора
- Як поселяють українських біженців у Німеччині 14 трав 2022, 19:45
- Які санкції Німеччина готова запровадити проти Росії? 15 лют 2022, 14:25
- Чи готова Німеччина ввести санкції проти Росії в разі нападу на Україну 24 груд 2021, 14:50
Як часто нам доводиться чути, що санкції проти росії чи путінських олігархів є неефективними, а тому їх потрібно скасувати? Більшість українців охоче вірять в ці наративи російської пропаганди, бо чекали, що санкції миттєво обвалять економіку росії чи призведуть до банкрутства російських олігархів. Звичайно, ми б усі хотіли щоб санкції миттєво або, принаймні, дуже швидко діяли, бо це зупинить війну. Проте, такі мрії є нездійсненними.
Попри економічні втрати, росія буде продовжувати війну проти України й путін багато разів говорив про це. Він готовий нести економічні втрати, а більшість росіян, які й без того мали невисокі доходи та рівень життя й звикли жити в умовах кризи, не надто сильно переймаються через дію санкцій. Принаймні в найближчому майбутньому.
В довгостроковій перспективі, звичайно ж, санкції вплинуть й на економіку країни, на її рівень розвитку й на рівень життя населення.
Та я б хотів звернути увагу на одну цікаву деталь – якщо санкції настільки неефективні – чому ж росія та проросійські сили в ЄС так посилено намагаються їх скасувати? Здавалося б, санкції ні на що не впливають – то нехай собі будуть, а ми, тут, на росії, посміємося з них. Але ж ні. Російські лобісти та проросійські сили, від крайніх лівих до крайніх правих, просто виють про необхідність скасування санкцій. Навіщо? Відповідь на це дасть один цікавий випадок із тим, як санкції можуть впливати, на прикладі путіноїда із Словаччини.
Звуть нашого героя Йозеф Гамбалек (Jozef Hambalek), живе він у Трнаві й займається бізнесом. Крім того, він один із лідерів проросійських байкерів, бізнес його теж пов’язаний із моциками.
Ось на цьому фото Йозеф Гамбалек приязно вітається із лідером «Нічних вовків» Залдостановим.
А тут Йозеф Гамбалек вітається з Путіним.
Крім того, словацький бізнесмен є хорошим другом колишнього міністра внутрішніх справ Словаччини (в уряді Фіцо) – Роберта Калиняка. Калиняк постійно підтримував друга, а очолюване ним міністерство неодноразово закуповувало в фірмі Гамбалека запчастини до поліцейських мотоциклів. Проте, фінансова складова не була головною у їх дружбі. Роберт Калиняк міг прикрити Йозефа Гамбалека в його підозрілій діяльності, а поліція не помічати створення «резиденції», більше схожої на тренувальну базу в селі Долне Крупе. На цій базі проходили тренування різні ультраправі угруповання, наприклад «Словацькі новобранці», й частими гостями там були російські байкери.
Лише після того, як журнаслісти-розслідувачі зробили сюжет про базу в селі Долне Крупе, про неї заговорили. Проте, Йозеф Гамбалек довгий час уникав проблем й не переймався усякими там розслідуваннями. Жив на повну.
24 лютого 2022 року росія вже відкрито напала на Україну. Тож усі проросійські сили в Європі мобілізувалися й активно намагалися виправдати вже неприкриту агресію. Йозеф Гамбалек у соціальних мережах активно поширював антиукраїнські дописи, наприклад, випади Мар’яна Кутлеби чи Еріка Калиняка. Хоч при цьому й декларував, що його байкерський клуб допомагає біженцям з України.
Зрештою, активна позиція Йозефа Гамбалека була помічена й достойно оцінена. На нього наклали санкції за підтримку путінського режиму. Якийсь час він міг пишатися тим, що став першим словаком, а, можливо, й громадянином ЄС, на якого було накладено санкції. Проте, вже зовсім скоро чоловіку стало не до сміху.
11 серпня 2022 р. його байкерський центр в Трнаві був зачинений і наразі не працює. Згодом словацьке бюро геодезії та картографії оголосило, що він має «обмежені можливості здійснення своїх прав власності» на сімейний будинок в Трнаві. Проте й це ще було не все. Держава заморозила його рахунки та банківські картки. Тож Йозефу Гамбалеку довелося опинитися в новій для себе ситуації, коли бізнес вести неможливо, а доступу до рахунків у нього нема. Чоловіку довелося реєструватися в службі зайнятості. Тим часом Західнословацька енергетична компанія (ZSE) повідомила його, що припиняє постачання електроенергії.
Офіційні органи ЄС оцінили діяльність Йозефа Гамбалека як таку, що несе загрозу територіальній цілісності України та безпеці ЄС. Тож це один із прикладів, як можуть діяти санкції та які наслідки вони матимуть для конкретних провідників російської пропаганди.
Тож санкції діють.