У Львові, як і у всій Україні, ще до Великодня заборонили комуністичну символіку. Минуло кілька днів – та чи зникли в місті сліди СССР?
На Вернісажі і на книжковому ринку біля пам’ятника Федорова радянської символіки не перелічити – тут можна побачити безліч червоних зірок, піонерські значки, вушанки. Продавці запевнили, що цей товар має попит серед колекціонерів.
«Є значки радянські, комсомольські, навіть поляки беруть, особливо з Леніним», – розповів продавець.
На двох ринках – все радянське – уже стабільний заробіток. Тож ніхто його звідси забирати не збирається. Адже за новим законом заборона не поширюється на предмети колекціонування. Тож і продавці сувенірів, і колекціонери можуть не хвилюватись.
Однак це не стосується соцреалізму на архітектурі. «Це так званий сталінський ампір. Це будівлі 54-56 років. Такі, які будувалися, до речі, не для простих пролетарів, а для радянської еліти», – розповів львовознавець Ілько Лемко.
Так, на початку вул. Гнатюка між синьо-жовтими прапорами на балконах впадають в око громіздкі барельєфи зі серпом та молотом. Колись помпезні «сталінки» на вул. Городоцькій ще досі прикрашають п'ятикутні зірки.
Депутат Верховної Ради Руслан Сидорович вважає, що серпи і молоти на барельєфах не стануть проблемним питанням на місцях. «Звичайно, що вони повинні бути демонтовані, це не передбачає значних бюджетних витрат, більше того, якщо попросити наших свідомих громадян, вони це зроблять безкоштовно і з величезним задоволенням», — зазначив Руслан Сидорович.
Більше слідів комунізму у Львові знайти важко. Вулиця Енгельса вже давно стала Коновальця. Тут, навіть офіс комуністичної партії без жодних розпізнавальних знаків.
Водночас деякі львів'яни думають, що заборона не має сенсу. «За символікою стоять люди, за символікою стоїть ідеологія, а це вже інша справа, заборони ніколи ні до чого не приводили, маємо приклад вже і на сході, на жаль», – вважає львів`янин Ігор.
Заборона не стосується також комуністичної символіки в музеях, на цвинтарях і під час історчиної реконструкції.