Українцям виплачуватимуть винагороду за інформацію про факти корупції
Мова йде лише про масштабні корупційні схеми, збитки від яких починатимуться приблизно від 10,5 млн грн
У п'ятницю, 13 вересня, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні президентський проект закону про внесення змін до закону «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції (№ 1010).
За це рішення проголосували 283 народних депутатів із 401 зареєстрованого в сесійній залі. Крім того, парламент підтримав підготовку закону президента до другого читання за скороченою процедурою, після якого, у разі успіху, закон відправлять на підспис спікеру ради і президенту.
У проекті йдеться про те, що якщо масштаби злочину або завдані державі збитки в 5 тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (приблизно 10,5 млн грн, – ред), викривачу виплачується винагорода у межах 10% від грошового розміру злочину або від завданого державі збитку, але не більше 3 тисяч мінімальних зарплат (з урахуванням мінімалки розміром 4173 грн, максимальна винагорода для розкривача корупції може становити приблизно 12,5 млн грн, – ред).
Як сказано в пояснювальній записці, реалізація закону у разі його прийняття потребуватиме видатків з державного бюджету. Джерелами надходження пропонується визначити кошти, що надходять від відшкодування збитків державі, від сплати санкцій, штрафів, тощо.
Згідно із законопроектом, викривач — це фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є правдивою, повідомила про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень.
Повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень може бути здійснене працівником відповідного органу без зазначення авторства (анонімно). Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою, крім випадків, встановлених законом.
Держава сприяє та заохочує викривачів повідомляти про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього закону усно та письмово, у тому числі через спеціальні телефонні лінії, офіційні веб-сайти, засоби електронного зв'язку, засоби масової інформації, журналістів, громадські об'єднання, професійні спілки тощо.