Альтернативи тепловій генерації, яка працює не вугіллі в Україні немає, – експерт
«Альтернативи тепловій генерації, яка працює не вугіллі, для того аби замістити «вилітаючі» блоки АЕС немає. Хіба імпорт, або обмеження споживання, – каже співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. – Наразі контракту на імпорт з Росією не існує. Інші країни не здатні постачати в Україну електроенергію з об'єктивних причин. Відтак, українцям залишаться сподіватись на помірну зиму та на те, що вугільні копальні, які в у нас в плачевному стані, зможуть безперебійно постачати вугілля на електростанції».
Якщо зима буде довга і затяжна, як обіцяють синоптики, в Україні можуть знову початись масові відключення електрики, застерігають експерти.
«Першою підпаде промисловість, а це буде нищівний удар по економіці країни. Після цього будуть віялові відключення населення. Як це відбувалося ми вже бачили два роки тому», – сказав директор енергетичних програм Центру світової економіки Валентин Землянський.
Така ситуація виникла через те, що частині атомних енергоблоків не встигли вчасно завершити ремонти, та й в цілому аварійність на АЕС зросла, відтак тепловій генерації довелось брати на себе додаткове навантаження упродовж усього літа.
«У нас двічі впродовж цього року змінювався баланс попиту на виробництва електричної енергії. Спочатку планували, що атомна генерація виробить 88 мільярді кВт/год, потім зменшили на 10 млрд. Більше того, в наслідок арешту рахунків «Енергоатому» блоки не вийшли з планових ремонтів, влітку головне навантаження пішло на теплову генерацію. Спрацювання вугілля становило близько 100 тисяч тонн на добу, за норми 60 тисяч тонн. Тобто склади спрацьовувались замість того, щоб наповнюватись», – зазначив Валентин Землянський.
Відтак, якщо для нормального проходження опалювального сезону на 1 листопада запаси вугілля мають сягати приблизно 2,8 мільйонів тонн, то наразі маємо на мільйон менше. Навряд чи цей мільйон вдасться накопичити за три тижні.