Багатоповерхівки в Сокільниках ростуть як гриби після дощу. Що з садочками та школами?
Інші блоги автора
- Децентралізація по-сокільницьки або Нічого святого 31 січ 2022, 17:38
- Забудова у Сокільниках – проти історії 11 вер 2021, 11:58
- Битва за генплан Сокільників-2021. Чого очікувати? 1 лип 2021, 14:14
Сокільники – село на межі зі Львовом, одна із найбагатших громад Львівщини – стрімко набуває мешканців. Кількість населення зростає. Чи отримають ці сім’ї якісні освітні послуги? Ми в ГО «Зручна громада» провели аналіз.
Місцева влада Сокільників, яка ще в кінці 2019 року підтримувала мешканців в бажанні залишитись селом, вже в 2020 році почала реалізовувати прихований план щодо перетворення громади на спальний район без забезпечення мешканців можливістю отримувати освітні послуги на місці.
Наприкінці липня 2020 року небайдужим мешканцям Сокільник стало відомо, що місцева влада планує внести зміни до генплану села Сокільники. Інформація про дату громадських слухань, як і сам проект змін до генерального плану, в відкритих джерелах були відсутні. Проаналізувавши генплан Сокільників 2008 року та зміни до нього 2014 року, я зауважила, що цей документ передбачає зростання кількості населення до 23 тис. мешканців. І відповідно до державних будівельних норм (далі – ДБН) у 2008 році генпланом села було передбачено 5 загальноосвітніх шкіл та 7 дошкільних навчальних закладів для такої кількості населення. В 2014 році це число людей у плані залишилось незмінним. Але місцерозташування деяких з вищевказаних об’єктів змінилось – і частина цих територій вже перебуває в приватній власності.
Мешканці громади мали законне право ознайомитись з проектом змін до генплану, тому ми невідкладно скерували відповідні запити до Сокільницької сільської ради і до Львівської ОДА. Минає декілька днів. І от 5 серпня 2020 року «сорока на хвості» приносить інформацію, що завтра вранці в ЛОДА відбуватиметься погодження змін до генплану Сокільників, з якими мешканці навіть не ознайомлені. Але небайдужі сокільничани не сиділи склавши руки… Нам вдалось бути присутніми на засіданні.
І що ж ми побачили в проекті запланованих змін? Із 4 проектованих загальноосвітніх шкіл та 7 проектованих дошкільних навчальних закладів згідно із ДБН в проекті генплану Сокільник-2020 ми побачили 4 школи (з яких 2 вже на приватних земельних ділянках), а із 7 обов’язкових садочків в проекті генплану було передбачено лише 4 (перший з яких на 75 місць будується ось вже 10 років. І це в одному з найбагатших сіл області та України!).
Більш детально з тим, що відбувалось на засідання архітектурно-містобудівної ради при ЛОДА 6 серпня 2020 року, можна ознайомитись на відео за посиланням. Скандальну відповідь розробника генплану Сокільник і змін до нього (ДП ДІПМ «МІСТОПРОЕКТ») ви можете побачити на цьому відео.
Саме завдяки присутності небайдужих мешканців громади нам вдалось змусити місцеву владу повернути необхідну кількість садочків та шкіл в проект змін до генплану Сокільник. А також перенести проектований садочок та школу в районі ЖК «Південний» (К-7) із приватних земель на останню комунальну земельну ділянку площею 20 га, яку також намагаються віддати під багатоквартирну забудову. Із моменту того засідання майже рік громадськість безуспішно зверталась до сільради з вимогою оприлюднити для ознайомлення остаточний проект змін до генплану. Не кажучи вже про те, що мешканці громади не були повідомлені про самі плани внесення змін до генплану та не було проведено громадських слухань з цього приводу за участі мешканців села.
Отак 25 червня 2021 року громадськість таки добилась офіційного оприлюднення проекту змін до генплану Сокільник на сайті сільради. Але – сюприз! – водночас ми дізнались, що їхнє затвердження відбудеться вже через 5 днів. Мешканцям та нашій громадській організації «Зручна громада» вдалось швидко надіслати зауваження з вимогою врахувати законні інтереси громадськості, а також усунути вже нові накладки щодо проектованих загальноосвітніх шкіл та дошкільних навчальних закладів з генплану. Але зауваження прогнозовано не були місцевою владою враховані під час затвердження тих змін.
Ознайомитись з графічною частиною проекту змін до генплану с. Сокільники зразка 2020 року та 2021 року можна нижче:
А зараз коротко про основні проблеми затверджених змін до генплану Сокільник 30 червня 2021 року щодо шкіл та садочків:
Громадськості все ж вдалося повернути до генплану заклади освіти в кварталі найбільш щільної багатоквартирної забудови К-17 (вул. Трускавецька, Героїв Крут, Героїв Майдану). Але проблема полягає в тому, що проектована школа на 660 учнів та дитяча дошкільна установа об’єднані з початковою школою (на генплані зразка 2021 позначені червоними крапками) і розташовані на приватних земельних ділянках. Також в тому житловому кварталі ще передбачені дошкільний навчальний заклад та дитяча дошкільна установа, об’єднана з початковою школою (на генплані зразка 2021 позначені червоними галочками) серед вже зведених багатоквартирних будинків. А тому є загроза, що ці заклади освіти ніколи не будуть збудовані – як і всі попередні, які були передбачені в генпланах попередніх редакцій.
Мешканці нашої громади вже звернулись до депутата даного округу Ореста Вавруха, щоб той ініціював розроблення та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, передбачених в генплані під будівництво комунальних дошкільних навчальних закладів.
Така ж ситуація в кварталі К-5 (ЖК “GRAND VILLAGE”), в якому також передбачений дошкільний навчальний заклад. Але ця земельна ділянка у приватній власності та вже забудована багатоквартирними будинками! Тим часом у кварталі К-8 (вул. Смия), де ще в 2020 році був передбачений дитячий майданчик (і влітку 2021 року навіть під цей майданчик затвердили детальний план території), чомусь в остаточній версії змін до генплану на його місці з’явився дошкільний навчальний заклад.
Також невідкладно потрібно розробляти та затверджувати проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва комунальних дошкільних навчальних закладів в районі Панської гори та Голди (доки ці земельні ділянки ще ніким не «прихватизовані»!)
І що з тим всім робити, скажете ви? Відповімо: по-перше, скасовувати рішення про затвердження цих змін до генплану в суді, оскільки для цього є всі законні підстави. І підготовкою судового позову небайдужі мешканці Сокільників зараз і займаються. А далі доопрацьовувати проект змін з урахуванням інтересів громадськості та лише після цього повторно затверджувати основний документ містобудівної документації, яким є генплан.
А паралельно переконувати місцеву владу Сокільницької ТГ облаштовувати комунальні дошкільні навчальні заклади на 1-2 поверхах багатоквартирних житлових будинків. Адже із 1 жовтня 2018 року ввійшли в дію нові державні будівельні норми (ДБН) щодо проектування дошкільних закладів, вони дозволяють вбудовувати або прибудовувати невеликі дитсадки до перших поверхів житлових будинків.
Відповідно до ДБН на 1000 мешканців у дитсадках має бути забезпечено 38 місць у дитсадках (і ще 135 місць – у школах). Але на практиці цього немає. Черги в дитсадки розписані на декілька років вперед, а місць не вистачає. В Європі цю ситуацію вирішують завдяки проектуванню невеликих вбудованих садочків. Особливо це актуально в кварталах, де досить часто неможливо розмістити окремий великий заклад. Це швидко та економічно вигідно для громади.
На 1-2 поверхах житлових будинків можна розміщувати:
- приміщення короткострокового перебування дошкільнят (до 4 годин);
- вбудовані ДНЗ до 80 місць (2-4 групи). Це ясла, ясла-садки, дитсадки;
- вбудовано-прибудовані ДНЗ до 120 місць (до 6 груп);
- прибудовані до глухих торців будинків ДНЗ до 160 місць (до 8 груп).
Що це дасть?
- забезпечить людей комфортними умовами для виховання дітей поруч з домівкою;
- зменшить диспропорцію між будівництвом житла та соціальної інфраструктури в населених пунктах; зніме соціальну напругу з катастрофічною нестачею місць у дитсадках;
- розвантажить дороги від додаткового транспорту.
Гарним прикладом розміщення дошкільного навчального закладу на 90 місць в житловому будинку є центр розвитку дитини “РІО”, розташований у Львові на вул. Стрийській, 45.
До слова, станом на початок 2020 року в Сокільниках було офіційно зареєстрована 431 дитина дошкільного віку та 1247 дітей шкільного віку. З них лише 380 школярів навчаються у єдиній місцевій школі (!). Іще в селі немає ЖОДНОГО дошкільного навчального закладу.
У пояснювальній записці щодо внесення змін до генплану села Сокільники від 2020 року розробник вказував, що до 2025 року необхідно ввести в експлуатацію 820 місць в дошкільних навчальних закладах. (Що ж, садочок на 75 місць будують уже десятий рік). А також до 2025 року необхідно ввести в експлуатацію ще 2650 місць для школярів (І тут «успіхи» очевидні – будують найдорожчу комунальну школу в Україні з кошторисом понад 200 млн грн на 660 місць). Дві цифри: 820 нових місць для дошкільнят і 2650 місць для школярів – до 2015 року, а зараз минула вже половина 2021-го!!!
Зарезервовані території для будівництва комунальних дошкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл та їхнє будівництво – саме це повинно бути пріоритетом для місцевої влади. Оскільки потрібно дивитись правді в вічі, зважаючи на економічну ситуацію в державі, пересічний мешканець не має змоги оплачувати високу вартість послуг в приватних закладах освіти. Тож, незважаючи ні на що, небайдужі мешканці Сокільник все ще сподіваються, що місцева влада колись дослухається до корисних порад. І ще в 2021 році для наших дошкільнят відкриє двері перший комунальний вбудований дошкільний навчальний заклад на вулиці Трускавецькій, або Героїв Майдану, чи можливо на Сковороди або на ЖК «Південний»…