Чи може бути реверсний рух перед пунктами пропуску шляхом для пришвидшення перетину кордону?

БлогиЛевко Прокіпчук , 10 липня 2018 1215
Левко Прокіпчук
Екс-начальник Львівської митниці ДФС

Митниця - завжди була в епіцентрі уваги суспільства, а зважаючи на останні ініціативи уряду, питання наведення порядку на кордоні піднялось на ще вищий щабель. Ось нещодавно члени ГІ "Рух за громадянські права" провели акцію, під час якої зокрема було звернуто увагу на недостатній контроль за черговістю перетину кордону та недоліках митниці в наведенні елементарного порядку.

В той же час Громадська рада при ДФС у Львівській області звернула увагу на неналежньому функціонуванні так званого "реверсивного руху" перед пунктами пропуску. Більш того з метою вирішення цього питання в приміщенні Львівської ОДА організовано круглий стіл на тему: "Актуальні питання функціонування реверсивного руху в пунктах пропуску на українсько-польському кордоні" із залученням до обговорення та консультацій представників громадськості, представників ЛОДА, фахівців Львівської митниці ДФС, ДП «Львівський облавтодор», Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, ГУ Національної поліції у Львівській області.

Вирішив висловити кілька тез, які, можливо, допоможуть в організації більш ефективного розподілу авто за смугами руху, що дозволить подорожуючим, які не здійснюють регулярного перетину кордону (не "човники" і не особи, що їдуть на пересічку) більш швидко перетнути кордон.

Перш за все перед пунктом пропуску на дорозі стоїть знак, який розмежовує смуги наступним чином:

1. Смуга для вантажних автомобілів;

2. Смуга для авто з водіям, що користуються малим прикордонним рухом;

3. Смуга для рейсових автобусів та власників дипломатичних паспортів;

4. Смуга для автомобілів з українською реєстрацією та громадян з ЄС.

Таке розмежування на даний час фактично втратило свою доцільність через те, що:

1. Реверсний рух організовувався в грудні 2016 року ще до запровадження безвізового режиму з ЄС. На даний час, майже всі власники карток МПР мають біометрични паспорти, що надає їм можливість залежно від того, в якій смузи черга менша, таку й обирати.

2. Фактично неможливо без перевірки документів, що надають право на перетин кордону визначити чи вірну смугу обрано водієм (а така перевірка як правило здійснюється вже перед самим заїздом у пункт пропуску).

3. Як правило третя смуга руху (для рейсових автобусів та власників дипломатичних паспортів) є вільною, що дозволяє місцевим (і не тільки) жителям обїжджати чергу та вклинюватись перед знайомими, родичами, сусідами чи особами, що запропонували таку послугу за винагороду.

Слід зазначити, що не так давно, коли представники EBA звертались до органів поліції про необхідність реакції на випадки «вклинювання» в чергу, їм було роз’яснено, що, на жаль, в даному випадку немає порушень ні правил дорожнього руху, ні іншого адмінправопорушення, що в свою чергу унеможливлює реакцію зі сторони поліції на такі випадки.

І дійсно, розмітка перед пунктами пропуску у Львівській області фактично дозволяє такі маневри. Ото ж для покращення організації реверсного руху та перетину кордону пропоную:

- Змінити позначення смуг, а саме:

1. для вантажних автомобілів;

2. для авто на українських номерах;

3.для рейсових авто і власників дипломатичних паспортів;

4. для власників авто на іноземній реєстрації (ця смуга організована по зустрічному напрямку).

- відмежувати з місця встановлення відповідного інформаційного знаку смуги парапетами, поєднаними тросами, а у разі відсутності фінансування - суцільною дорожньою розміткою.

Наведене дасть можливість чітко будь-кому визначити чи дотримуються вимоги розмежування транспортних засобів, ускладнить «вклинювання» (оскільки, як правило місцеві жителі є власниками євроблях.)

Єдиним недоліком запропонованої схеми є те, що громадяни ЄС, які перетинатимуть кордон на власних авто з української сторони будуть очікувати в черзі з «човниками» та пересічниками, однак тут вартує зазначити, що як правило, з польської сторони, такі подорожуючі перетинатимуть кордон швидше, оскільки для громадян ЄС виділено окремі смуги.

P.S. Ще одна річ, на яку хочу звернути увагу це те, що порядок взаємодії державних органів при впорядкуванні черговості заїзду у пункти пропуску через державний кордон врегульовано Інструкцією, затвердженою наказом МВС від 16.02.17 №128. Так, зокрема вона визначає порядок взаємодії посадових осіб підрозділів Державної прикордонної служби України та територіальних органів Національної поліції України щодо впорядкування черговості заїзду транспортних засобів у пункти пропуску через державний кордон України (далі – пункти пропуску), забезпечення безпеки дорожнього руху та громадської безпеки в місцях значного скупчення транспортних засобів (понад 50 автомобілів) у зонах сервісного обслуговування перед пунктами пропуску.

Раджу всім, хто намагається навести порядок з даного питання або ж просто критикує тих, хто, на їх думку, винуватий, ознайомитись з нею.

Я ж зверну увагу лише на кілька її положень.

Так, згідно з цією інструкцією прикордонний наряд «Прикордонний патруль» та поліцейські, прибувши до тимчасового стаціонарного контрольного поста поліції, проводять заходи щодо формування черги транспортних засобів, які слідують на виїзд з України.

У разі значного скупчення транспортних засобів, що унеможливлює здійснення візуального контролю за порядком черговості їх слідування в загальному потоці, такий контроль здійснюється шляхом видачі прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» контрольного талона, форма якого наведена у додатку до цієї Інструкції. У контрольному талоні прикордонним нарядом проставляються порядковий номер, дата та час видачі талона, номерний знак транспортного засобу та відбиток номерного штампа «ТЗ».

У разі прибуття до прикордонного наряду «Вартовий шлагбаума» транспортного засобу, водій якого не має зазначеного талона, прикордонним нарядом проводиться роз’яснювальна робота з водієм, транспортний засіб направляється у загальну чергу в район ТСКПП (за винятком випадків, визначених частиною другою статті 23 Закону України «Про прикордонний контроль»).

Для транспортних засобів, які не прямують через державний кордон (мешканці прилеглих сіл, подорожуючі через піший перехід тощо), прикордонним нарядом визначається окремий маршрут руху та здійснюється контроль щодо недопущення їх позачергового в’їзду в пункт пропуску.

Знання цих положень дозволить Вам більш ефективно захищати свої права у разі намагань об’їхати Вас поза чергою.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук