Декілька країн блокують продовження моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі
Чинний мандат місії ОБСЄ закінчується 31 березня
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що деякі держави-учасниці ОБСЄ блокують рішення про продовження мандата Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні на наступні 12 місяців. Про це зазначено у заяві міністерства.
Там наголошують, що згортання місії на Донбасі «гратиме на руку лише Російській Федерації». Діяльність бойовиків залишиться поза полем зору міжнародної спільноти, припиниться міжнародна фіксація порушень режиму припинення вогню, що може призвести до подальшої ескалації.
В МЗС додають, що бойовики постійно чинили перешкоди у діяльності СММ: повністю блокували доступ її спостерігачів до анексованого Криму та Севастополя.
Також бойовики, як зазначили у міністерстві, заважали фіксації порушень прав людини, обмежували можливості спостереження на окупованих частинах Донбасу. Насамперед у районах, прилеглих до державного українсько-російського кордону.
«Непродовження мандата СММ завдасть серйозного удару авторитету ОБСЄ як регіональної безпекової організації, виконання безпекових положень Мінських угод та домовленостей Нормандського формату критично ускладниться без моніторингу місії», – наголосили у відомстві.
МЗС не уточнило, хто саме, окрім Росії блокує провдоження місії ОБСЄ, але зазвичай РФ у таких питаннях підтримує влада Білорусі.
Нагадаємо, що 19 січня на засіданні політичної підгрупи ТКГ 19 січня з санкції ОБСЄ вперше з'явились так звані «громадські радники» з непідконтрольних уряду окремих районів Донбасу.
Українська делегація поставила питання координатору підгрупи від ОБСЄ П'єру Морелю, хто ці люди, але чіткої відповіді не отримала. Андрій Костін (представник України в політичній підгрупі) запитав посла Мореля, хто прийняв рішення про включення цих людей в закритий дипломатичний процес. Посол не зміг відповісти і на це питання.
Згодом стало відомо, що ОБСЄ тиснулана Україну, щоб дозволити так званим «громадським радникам» з «Л/ДНР» виступити на засіданні ТКГ.