Депутат Львівської міськради поскаржився мовному омбудсмену на Арестовича
Речник української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Арестович відповів нецензурною лайкою на прохання спілкуватись українською мовою
Депутат Львівської міськради і директор департаменту «Адміністрація міського голови» Євген Бойко поскаржився мовному омбудсмену на речника української делегації в Тристоронній контактній групі Олексія Арестовича через порушення мовного закону. Приводом для скарги став російськомовний допис Арестовича у Facebook і його груба реакція на прохання спілкуватися українською.
«Олексій Миколайович Арестович виклав допис у соціальній мережі про деталі засідання групи. Допис, щоправда, російською мовою. Один із користувачів в абсолютно коректній формі закликав пана Арестовича перекласти допис українською, на що отримав нецензурну відповідь від речника. Вважаю такі дії пана Арестовича публічним приниженням українців та відвертою демонстрацією зневаги до державної мови. Олексій Миколайович давно повинен усвідомити, що є публічною людиною, тому така риторика – неприпустима», – заявив 17 березня Євген Бойко на Facebook та закликав інших скаржитися на будь-які порушення мовного закону.
Скандал довкола допису Олексія Арестовича розгорівся після того, як один із користувачів попросив його перекласти допис українською, адже він представляє саме українську делегацію, а Арестович відповів йому нецензурною лайкою.
Скріншот коментаря Арестовича під його дописом про засідання ТКГ
Пізніше того ж дня Олексій Арестович опублікував ще один допис – також російською, – у якому заявив, що «послав бота зрозумілою йому мовою». Також він звинуватив українців у безграмотності і зазначив, що не перебуває на державній посаді та не отримує за роботу в ТКГ гроші, тому спілкуватися державною мовою на особистій сторінці у Facebook не зобов’язаний. Зазначимо, що свою особисту сторінку Арестович веде російською мовою.
Арестович пояснює, чому не зобов'язаний писати на своїй сторінці українською та відповідати коментаторам чемно
Речником української делегації у ТКГ Олексія Арестовича призначили у жовтні 2020 року, а в грудні він став позаштатним радником керівника Офісу президента Андрія Єрмака з комунікації у сфері нацбезпеки. Відтоді вже неодноразово виникали скандали довкола його необережних дописів чи слів.
Так, у грудні в ефірі «Громадського радіо» він сказав, що близькі до лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука телеканали не є «нашими ворогами, вони є представниками українських ЗМІ, які працюють за законом, ми вітаємо їхню професійну діяльність». Телеканали NewsOne, ZIK та «112 Україна» заблокували за рішенням РНБО на початку лютого.
17 грудня Арестович, коментуючи смерть військовослужбовця, який потрапив до полону противника, заявив, що український військовий «перебуваючи у стані сп'яніння, здійснив самовільний перехід на бік противника (без зброї), та помер від алкогольної або наркотичної інтоксикації», що виявилося неправдою. Згідно з протоколом судово-медичної експертизи тіла загиблого бійця, причина смерті – асфіксія із ознаками побиття. Наступного дня Арестович вибачився за дезінформацію, назвавши цей допис «технічною помилкою».
У лютому Арестович порівняв партію «Європейська солідарність» із «жіночим ПТУ», сперечаючись в ефірі програми «Свобода слова на ICTV» з депутаткою від ЄС Іриною Геращенко. «Європейська солідарність» звинуватила його в сексизмі, а сам Арестович вибачився перед «жіночими гуртожитками за порівняння із ЄС».
Олексій Арестович з 1999 по 2005 рік працював у Головному управлінні розвідки, яке тоді очолював нинішній голова партії «Сила і Честь» Ігор Смешко. Після цього вивчав психологію й теологію, працював актором театру й кіно. Має звання майора запасу.
Після 2014 року Арестович часто коментує в українських ЗМІ військові теми, зокрема війну на Донбасі, а також пише про них на особистій сторінці у Facebook, де має майже 190 тисяч підписників. З вересня 2018 до вересня 2019 служив розвідником у зоні ООС поблизу Краматорська в 72 механізованій бригаді. Паралельно проводить семінари із психології.