Двом білоруським опозиціонерам заборонили виїзд із країни
Двом білоруським опозиціонерам прикордонники не дозволили залишити територію країни. За словами політиків, попереджень про заборону на виїзд із країни від державних органів вони не отримували.
Білоруські прикордонники відмовилися випустити з країни двох опозиційних політиків — координатора руху «За вільні вибори» Віктора Корнєєнка та голову лівої партії «Справедливий світ» Сергія Калякіна.
Політики прямували до Литви через прикордонний пункт «Кам'яний Лог». За словами Корнєєнка, вони їхали на автівці по «зеленому коридору», віддали документи на паспортний контроль, проте через 15 хвилин до опозиціонерів підійшов прикордонник і повідомив, що їм відмовлено у виїзді з Білорусі. При цьому, ніяких позначок у паспортах політиків зроблено не було (у подібних випадках, як правило, у документі ставиться штамп «У виїзді відмовлено»).
Корнєєнко зазначив, що не отримував повідомлень про заборону на виїзд з країни від державних органів. Востаннє він був за кордоном 23 лютого (де саме, політик не уточнив — ред).
Нагадаємо, минулого тижня до Литви не зміг потрапити голова Об'єднаної громадянської партії Анатолій Лебедько. Він висловив думку, що у Білорусі почав діяти так званий «список політично невиїзних громадян».
Про можливу появу такого списку стало відомо 29 лютого, після того, як Мінськ повернув своїх послів із Польщі та Брюсселя, а також направив на батьківщину для консультацій двох європейських дипломатів, за якими послідували посли усіх 27 країн-членів Євросоюзу. Таким чином влада республіки відповіла на розширення візових санкцій ЄС щодо білоруських чиновників.
До переліку громадян, яким заборонено залишати Білорусь, можуть потрапити ті, хто відкрито закликав міжнародне співтовариство до введення санкцій проти Мінська. Повідомлялося також, що у списку нібито вже значаться 108 прізвищ опозиційних політиків і активістів. У міністерстві закордонних справ країни заявили, що про існування подібного переліку нічого не знають.
Нагадаємо, МЗС Білорусі запропонував голові представництва ЄС Майре Море і послу Польщі Лешеку Шерепку «виїхати до своїх столиць для консультацій, щоб довести своєму керівництву тверду позицію білоруської сторони про неприйнятність тиску і санкцій». Цей крок став відповіддю Мінська на посилення санкцій ЄС.
У відповідь на вислання Мінськом посла Польщі і представника ЄС Берлін відкликав з Білорусі свого посла. Глава МЗС ФРН припустив, що цей приклад наслідуватимуть й інші країни Євросоюзу.
У свою чергу країни-члени Європейського союзу досягли домовленості про відкликання своїх послів з Білорусі у відповідь на відкликання Мінськом постійного представника при Євросоюзі і посла у Польщі.
Як повідомлялося, ЄС ввів нові санкції проти Білорусі, розширивши чорний список білоруських чиновників, яким заборонено в'їзд до Європи. Активи цих людей у країнах ЄС будуть заморожені. До цього в списку вже було понад 200 прізвищ посадових осіб, близьких до режиму Олександра Лукашенка.
Нагадаємо, Європарламент у січні 2011 року прийняв резолюцію про заборону в'їзду в Європу білоруським чиновникам (включаючи самого Лукашенка), суддям та керівникам силових структур, які причетні до розгону демонстрації після виборів президента Білорусі 19 грудня. Протягом року санкції були неодноразово розширені.