Леонід Кучма назвав умову, за якої можливе скасування блокади окупованого Донбасу
«Після повернення українських активів в українське правове поле може йтися про перегляд рішення»
Перегляд рішення Ради національної безпеки та оборони України про заборону на перевезення вантажів через лінію розмежування на тимчасово окуповані території Донбасу можливий після повернення захоплених Росією українських активів у цьому регіоні. Про це за підсумками сьогоднішньої роботи Тристоронньої контактної групи у Мінську повідомила у Facebook прес-секретарка представника України у групі, екс-президента Леоніда Кучми Дарка Оліфер.
Зокрема, на переговорах у Мінську українська сторона наголосила на неприпустимості видачі паспортів РФ жителям ОРДЛО. Зокрема, на думку українських представників, такі дії блокують Мінський процес і ставлять під загрозу подальший процес мирного врегулювання, зауважила вона.
«Вся наша робота має бути дорогою із двостороннім рухом, всі процеси повинні відбуватися виключно на засадах обопільності. Тільки після повернення українських активів в українське правове поле може йтися про перегляд рішення РНБО щодо впровадження торговельних обмежень щодо відношенню до ОРДЛО», – процитувала Оліфер Кучму.
Окремо Оліфер зауважила, що для істотного прогресу у роботі ТКГ потрібна політична воля лідерів країн «нормандської четвірки», і їхня зустріч могла б дати сутнісний імпульс для прогресу за всіма напрямками реалізації Мінських угод.
До слова, раніше Кучма заявив про необхідність прописати в нових домовленостях про режим тиші в зоні бойових дій норму «не стріляти у відповідь».Він також заявляв, що Донбас не перебуває в економічній блокаді, є лише затверджене РНБО тимчасове обмеження на переміщення товарів.
Нещодавно також спецпредставник ОБСЄ Мартін Зайдік стверджував, що Леонід Кучма під час перемовин у Мінську запропонував зняти блокаду Донбасу.
Нагадаємо, у січні 2017 року активісти і ветерани АТО організували торговельну блокаду неконтрольованих територій Донбасу, зокрема, перекривши залізничне вантажне сполучення. Уряд неодноразово закликав припинити блокаду через збитки для економіки України і неможливості поставок дефіцитного антрацитового вугілля, проте блокаду не було знято.
У відповідь на блокаду представники контрольованих Росією адміністрацій на окупованих територіях заявили про націоналізацію розташованих за лінією фронту всіх підприємств з українською юрисдикцією, зокрема підприємств фінансово-промислової групи СКМ Ріната Ахметова, після чого керівництво групи заявило про повну втрату контролю над цими структурами.
Президент України Петро Порошенко 16 березня 2017 року своїм указом надав чинності рішенню Ради національної безпеки і оборони про тимчасову заборону переміщення товарів, окрім гуманітарних вантажів, через лінію розмежування у зоні АТО.