Леонід Кучма запропонував зняти блокаду Донбасу, – ОБСЄ
Згідно з попередньою інформацією, це питання обговорюватимуть на наступних перемовинах у Мінську
Тристороння контактна група з питань урегулювання ситуації на Донбасі на наступному засіданні обговорить пропозицію екс-президента Леоніда Кучми зняти економічну блокаду з окупованих території Донецької та Луганської областей. Про це у 5 червня повідомив спецпредставник ОБСЄ в ТКГ Мартін Зайдік, пише «Інтерфакс-Україна».
«Пропозиція надійшла від пана Кучми (представника України в ТКГ – ред.), і це підтримали учасники з ОРЛО і ОРДО. Це буде на розгляді в економічній підгрупі наступного разу», – сказав Зайдік журналістам в Мінську.
За словами спецпредставника, зняття блокади могло б стати «великим проривом». При цьому Зайдік зауважив, що впровадження проти ОРДЛО блокади навесні 2017 року стало тим фактором, який сприяв «розриву сторін».
Представник Росії у контактній групі Борис Гризлов стверджує, що економічній підгрупі доручили обговорити відновлення економічних зв'язків у випадку ухвалення Києвом рішення про зняття економічної блокади Донбасу. «В цьому питанні Донецьк та Луганськ запропонували конкретні ініціативи. Сподіваємося, що прямий діалог Донецька, Луганська та Києва дозволить знайти взаємоприйнятні рішення в межах роботи економічної підгрупи», – процитував Гризлова білоруський «Інтерфакс».
Як інформує «BBC News Україна», сам Кучма цієї інформації поки що не прокоментував.
Згодом його прес-секретарка Дарка Оліфер заявила, що «йшлося про те, що така проблема є, її треба вирішувати. Таку пропозицію підтримує і президент України». За її словами, Леонід Кучма вважає, що цей процес має бути «дорогою з двостороннім рухом».
Нагадаємо, у січні 2017 року активісти і ветерани АТО організували торговельну блокаду неконтрольованих територій Донбасу, зокрема, перекривши залізничне вантажне сполучення. Уряд неодноразово закликав припинити блокаду через збитки для економіки України і неможливості поставок дефіцитного антрацитового вугілля, проте блокаду не було знято.
У відповідь на блокаду представники контрольованих Росією адміністрацій на окупованих територіях заявили про націоналізацію розташованих за лінією фронту всіх підприємств з українською юрисдикцією, зокрема підприємств фінансово-промислової групи СКМ Ріната Ахметова, після чого керівництво групи заявило про повну втрату контролю над цими структурами.
Президент України Петро Порошенко 16 березня 2017 року своїм указом надав чинності рішенню Ради національної безпеки і оборони про тимчасову заборону переміщення товарів, крім гуманітарних вантажів, через лінію розмежування у зоні АТО. В уряді оцінювали втрати економіки України від торгової блокади окупованого Донбасу в 1% ВВП.