Львівські депутати звернулись до ПАРЄ щодо утисків свободи слова в Україні
7 травня під час сесії Львівської міської ради депутати підтримали звернення до Парламентській асамблеї Ради Європи щодо утисків свободи слова в Україні з приходом нової влади і просять ПАРЄ «продовжити проведення моніторингу ситуації зі свободою слова в Україні, що стане запорукою дотримання в Україні європейських стандартів у інформаційній сфері».
Звернення подаємо повнотекстово:
«Реалізація фундаментального для демократичного суспільства права на свободу слова, на вільне вираження своїх поглядів та переконань, на інформацію, які закріплені у ст. 34 Конституції України та ст. 10 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, передбачає наявність у державі не лише відповідного законодавства, а і його неухильне дотримання усіма учасниками суспільного життя, в першу чергу органами влади.
На сьогоднішній день забезпечення і ефективний захист права кожного на здійснення свободи вираження поглядів та інформації складає, з однієї сторони, фундамент демократичних перетворень у нашій країні, і, з іншої сторони, залишається одним із першочергових завдань тих же перетворень. Підтримання і розвиток справжньої демократії потребує існування та зміцнення вільної, незалежної, плюралістичної та відповідальної журналістики.
Протягом останніх років Україні вдалося досягнути позитивних зрушень у питанні забезпечення свободи слова. Дійсно засоби масової інформації отримали більше можливостей працювати вільно та незалежно. Була задекларована публічно та поступово впроваджувалася політика невтручання в роботу медіа з боку владних інстанцій. Відверто кажучи, ситуація зі свободою слова належить до небагатьох яскравих здобутків, що стали результатом «помаранчевої революції».
Однак, на превеликий жаль, ці позитивні зміни не стали стійкими та незворотними. Новообрана у 2010 році влада, формально декларуючи курс на закріплення демократичних свобод, насправді за неповних три місяці роботи показала, що свобода слова для них не є абсолютною цінністю. Вибірковий підхід та не допуск журналістів на прес-конференції, запровадження цензури на місцевих та загальнодержавних телеканалах (про що свідчить, наприклад, заява журналістів ТСН каналу 1+1), випадки побиття журналістів та тиск через силові органи і т.п. є дуже серйозним сигналом для української та європейської спільноти.
Ситуація потребує негайного втручання, в іншому випадку подальший розвиток подій передбачатиме повноцінну цензуру, «темники», адміністративний та фізичний тиск, використання медіа як пропагандистського механізму державного апарату. Цього в жодному разі не можна допустити, оскільки Україна буде відкинута назад на 5 - 10 років у своєму розвитку як демократичної правової держави.
Ця проблема має ще один аспект. Будь-які зміни та перетворення, які відбуваються у суспільстві, стають незворотними, якщо вони глибоко усвідомлені людьми і сприймаються ними як цінності позитивного характеру. Тому ситуація зі свободою слова в Україні, як зрештою і з іншими правами людини, залишається дуже хиткою. Адже, десятиліттями апологети колишньої командно-адміністративної системи «закладали в голови» людей зневагу до європейських цінностей, в тому числі до прав людини. Тому проблема із правами людини продовжує, на жаль, існувати в Україні на світоглядному рівні, і її розв’язання потребує цілеспрямованої роботи органів влади та інституцій громадянського суспільства. Надзвичайно важливо культивувати демократичні свободи, пояснювати людям їх цінність та значення для розвитку суспільства, країни, кожної окремої особистості. Вважаємо, європейська спільнота не повинна залишатись осторонь і допомогти великій європейській державі Україні у її демократичному розвитку.
У зв’язку з вищевикладеним, просимо Парламентську асамблею Ради Європи продовжити проведення моніторингу ситуації зі свободою слова в Україні, що стане запорукою дотримання в Україні європейських стандартів у інформаційній сфері».
Звернення зачитав депутат від фракції ГП «Пора» Іван Кардаш.