Львівській міліції розкажуть про права затриманих
Благодійна організація «Твоє право» проведе правоохоронцям Львова та області навчання з базового курсу прав людини, а також розкаже, як можна, а як не можна діяти правоохоронцеві при спілкуванні із затриманими.
Про це 12 липня на прес-конференції розповів керівник проекту «Повідомлений – значить захищений», правозахисник Андрій Гнида. Він розповів, що проект здійснюється в межах програми «Розвиток громадянського суспільства в Україні» (реалізовується Програмою ООН в Україні за фінансової підтримки міністерства закордонних справ Данії).
Організатори проекту зазначають, що їх метою є підвищення рівня дотримання прав людини працівниками міліції, а також допомога громадянам у захисті власних прав при затриманні.
Для проведення навчань, зі слів Андрія Гниди, вже досягнуто домовленостей з керівництвом обласної міліції.
«Наша ідея полягає в тому, щоб викласти особовому складу міліції хоча б базовий курс щодо прав людини, як поводитись при затриманні, коли і як треба застосовувати спецзасоби тощо. Ми хочемо показати правоохоронцям також думку правозахисників… Півтора роки тому ми проводили схожі навчання, якими охопили близько 1/5 всіх райвідділів міліції на Львівщині. Зараз фактично ми продовжимо цю роботу. Також ми хочемо опитати правоохоронців про те, яка в них інформація про права затриманих… Ми відходимо від тривіальних методів викладання, використовуємо в навчанні відеоматеріали…», – сказав правозахисник.
Він наголосив, що, наприклад, вся підготовка України до Євро-2012, фінансування інфраструктури та інше можуть зіпсуватись всього одним повідомленням про порушення прав гостей, які приїхали на матчі.
«Євро-2012 – не відправна точка, адже є моральні принципи, які мають діяти постійно, але це привід почати щось робити», – сказав він.
Водночас Олег Ільків, голова правління благодійної організації «Твоє право» зазначив, що проблемою є також швидка ротація кадрів у міліції, відтак важко відслідкувати ефект проведеного навчання і треба проводити його знову.
Андрій Гнида наголосив, що ООН раніше озвучила ряд зауважень щодо дотримання прав затриманих в Україні, а також щодо дотримання Україною Конвенції ООН проти катувань.
«В ООН вважають, що Україна недостатньо приділяє уваги дотриманню прав затриманих громадян», – пояснив експерт.
Він зазначив, що увагу ООН привернув і той факт, що українці скеровують значну кількість звернень до міжнародної спільноти, в першу чергу, до Європейського суду з прав людини.
Андрій Гнида зауважив, що рішення Європейського суду за зверненнями українців мають як особистий характер, наприклад, про відшкодування державою України тої чи іншої шкоди громадянину, так і загальний, тобто такими рішеннями у роботі мали б керуватись правоохоронці, суди, однак наразі ця практика не є надто поширеною. Водночас, він наголосив, що за останній час рішення Європейського суду щодо держави Україна стають жорсткішими.
Разом з тим, за словами А.Гниди, за офіційною інформацією 2009 року 1,2 млн українців потрапили до райвідділів міліції, тобто кожен 45-ий.
Як інформував ZAXID.NET, якщо 2008 року факти смерті правозахисники зафіксували у 23 випадках, 2009 року зафіксували вже 51 смерть у райвідділах міліції. А тільки за перше півріччя 2011 року – 26 смертей.
Водночас правозахисники наголошують: європейські та міжнародні інституції вважають брутальну лайку правоохоронців щодо затриманих приниженням людської гідності, а відтак і порушенням прав людини.