Майбутня велоінфраструктура Львівської агломерації
Інші блоги автора
- Чому Великий Львів приречений бути «мегаполісом» 8 жовт, 16:00
- Економічний розвиток Львівської агломерації: від моноцентризму до поліцентризму 5 вер, 10:30
- Перші кроки Львівської агломерації 15 серп, 17:03
«Зелена» транспортна інфраструктура є важливим елементом сучасної європейської громади. Успішний досвід міст ЄС свідчить про те, що велосипед може стати одним із пріоритетних видів міського транспорту (наприклад, в Копенгагені та Амстердамі, відомих велосипедних столицях, близько 30% всіх поїздок здійснюється саме цим видом транспорту). Масштабне дослідження, проведене Європейською федерацією велосипедистів, дало змогу обрахувати сумарний економічний ефект від їзди на велосипеді, що оцінюється більше, ніж у 513 мільярдів євро.
Сучасна велоінфраструктура має багато переваг не тільки для мешканців-велосипедистів (в першу чергу для їх здоров’я), але і для самих населених пунктів, особливо великих міст:
- Екологія. Транспорт є одним із найбільших забруднювачів повітря у місті. За підрахунками Європейської Комісії, на міські автомобілі припадає близько 40% від усіх викидів вуглецю. Велосипеди не створюють такого шуму на дорогах, а отже, менше заважають птахам, тваринам і нам, людям.
- Раціональне використання простору. Розвиток велосипедної інфраструктури потребує значно менше місця для відповідних доріжок та велопарковок.
- Вартість інфраструктури. Ціна будівництва автомобільної дороги в рази дорожча, за вартість велосипедної. Ще й землі під це потрібно набагато більше.
- Безпека. Велосипедний рух значно безпечніший як для самого велосипедиста, так і для пішоходів.
В багатьох мегаполісах велосипед є важливим транспортом не тільки внутрішньоміським, але і між населеними пунктами, в межах міських агломерацій, метрополій. Нещодавно КМІС на замовлення Ради Європи проводив соціологічне опитування серед мешканців потенційної Львівської агломерації, яка об’єднує 18 громад. Дослідження показало, що до 20% (!) жителів навколишніх населених пунктів готові на регулярній основі використовувати велосипед для поїздок у Львів. Звичайно йдеться в першу чергу про мешканців найближчих громад в межах до 10 км. Враховуючи щоденний трудовий трафік, може йтися потенційно про кілька десятків тисяч людей!
Варто відзначити, що будь-яка альтернатива традиційному автомобільному транспорту на в’їздах у місто – це скорочення викидів шкідливих речовин автомобілями, зменшення корків в час пік та часу на добирання. Саме велосипедний рух може бути цікавим доповненням до інших логістичних зв'язків між нашими громадами в межах майбутньої агломерації.
Окрім цього, не варто забувати про туристичну складову велосипедного руху. У світі давно набув популярності велотуризм як в населених пунктах, так поза їх межами в зелених, рекреаційних зонах. В Європі діють сотні багатокілометрових спортивних та туристичних веломаршрутів, які можуть сполучати декілька країн. Львів безумовно зацікавлений в залучені нових туристів, в тому числі і тих, які полюбляють користуватися велосипедом в своїх подорожах. Проблема в тому, що поза межами міста майже відсутні велосипедні доріжки. Відповідно один з пріоритетних агломераційних проєктів є розвиток велосипедної інфраструктури між нашими громадами.
Однією з перших ластівок планується проєкт неперервної суцільної велодоріжки Львів – Куликів – Жовква, що може бути реалізований паралельно із проєктом реконструкції та розширення міжнародної автомобільної траси М09 «Львів – Рава-Руська», за кошти ЄБРР. Щоденний потік людей, які користуються дорогою М09 на відтинку Львів – Куликів - Жовква налічує декілька десятків тисяч осіб. Значна частина пасажиропотоку на цій ділянці це трудова маятникова міграція до Львова. Разом з тим місто Жовква є другим містом Львівської області за кількістю архітектурних та культурних пам’яток.Залучення внутрішніх та міжнародних туристів до напрямку Жовкви значно розширить туристичний потенціал всього Львівського регіону.
Влаштування неперервної відокремленої велосипедної інфраструктури на всій протяжності ділянки реконструкції Львів – Жовква дозволить підвищити безпеку велосипедистів, що вже зараз користуються автодорогою, стимулюватиме перехід на більш сталі способи пересування тих, кого зараз зупиняє необхідність руху у спільному потоці з автотранспортом. Збільшення обсягів велосипедного руху стимулюватиме також зменшення щоденного трафіку легкових автомобілів до Львова зменшуючи затори та покращуючи екологічну ситуацію в населених пунктах вздовж траси.
Великою перевагою цього майбутнього маршруту є можливість його заповнення в дві сторони: на роботу до Львова і велотуристів зі Львова. Окрім цього цей маршрут з’єднає між собою десятки населених пунктів. Усі три наших громади (Львівська, Куликівська та Жовківська) розробили спільне звернення до ЄБРР та Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України щодо проєктування та реалізації цієї велоінфраструктури. Цей проєкт може бути першим проєктом такого масштабу для України та хорошою практикою міжмуніципальної співпраці між громадами.