Львівські реставратори відновлюють ікони початку дев’ятнадцятого-двадцятого століть. Більшість творів отримали зі збірки монахів-студитів.
«Роботи, які не були потрібні церквам, їх викидалося, й отці їздили і збирали. Отець Себастіян, отець Антоній, брат Боніфатій регулярно їздять на такі експедиції і звідти визбирують такі ікони. Ікони, представлені у проекті, – маленькі, хатні, у бабць наших стояли десь на покутті», – розповіла голова «Об’єднання реставраторів» Ірина Гірна.
До художниці Аліни ікона «Спас на троні» потрапила ще в липні. Брудна і сіра, без натяків на сюжет. Розчистили, зробили рентген і виявили, що під верхнім шаром є ще один.
«Забруднення складні, нелегко даються до розчисток. Крім того, виявилося, що нижня частина ікони є перемальованою. Є авторський шар і, можливо, через деякий час, через століття-два інший автор намалював нову ікону», – зазначила художник-реставратор Аліна Дзісяк.
Зображення святого Петра власники відновлювали самостійно, однак не вийшло: оліфа пошкодила роботу. Тому зараз реставратори її рятують. За день розчищують приблизно десять сантиметрів.
«Треба було підбирати так, щоб реактив подіяв на ту оліфу, але не пошкодив авторський фарбовий шар. Було багато відставань фарбового шару з ґрунтом, укріплення дошки, бо вона була з'їджена шашелем – жуком-деревогризом», – розповіла художник-реставратор Поліна Сьомочкіна.
Сама робота є тривалою і копіткою. Усі етапи ретельно фіксують, аби на виставці показати реставрацію від «А» до «Я». Втім на матеріали для відновлення ікон, монтаж відео та організацію виставки бракує коштів. Тому художники просять допомогти небайдужих і зацікавлених.