На спецкладовищі КДБ у Львові знайшли нові останки в’язнів Пересильної тюрми
Пошуковці продовжують знаходити останки в'язнів Пересильної тюрми №25 на території земельної ділянки за адресою шостий Топольний провулок (бічна вул. Топольної) у Львові.
У рамках другого етапу ексгумації кісткових решток, знайшли три поховальні ями, в кожній з яких 4-5 людських останків. Пошукові роботи цього року лише розпочалися, інформує ЛМР.
«Це таємний цвинтар КДБ. Тіла в’язнів привозили сюди вночі у дерев’яних скринях і закопували в багато рядів. Минулі роки ми зверталися до керівництва МВС у Львівській області та СБУ надати інформацію про цей цвинтар. Вони відповіли, що не володіють інформацією. Але ми будемо продовжувати шукати. Зараз змінилося керівництво українських архівів. Сподіваємося, що нам нададуть інформацію і ми зможемо встановити імена та прізвища цих людей», – розповів директор музею «Територія Терору» Тарас Чолій.
Минулого року дослідники виявили та ексгумували 142 останки, з них 108 дорослих і 34 дитячих. Цього року вже виявлено понад 15 кісткових решток.
«По декілька останків в одній труні: і чоловіки, і жінки, і діти. Люди різного віку. Є одиничні захоронення. Спосіб поховання свідчить про те, що це здійснили представники радянських каральних силових структур. На звичайних цвинтарях захоронення таким чином не відбувалися», – зазначив директор КП ЛОР «Доля» Святослав Шеремета.
Із кістковими рештками археологи відкопали корок від ємкості з ліками, гребінець, вервичку, а також два медальйони: український і польський. Пошуковці особливо зацікавилися останками, які, ймовірно, належать священику.
«Скільки ми маємо вже відкритих захоронень, лише в одному людина має взуття. Біля тазу ми знайшли вервичку, яка ймовірно лежала в кишені. Верхня частина одягу була чорного кольору – можна бачити по кістках. Окрім того, захоронення одиничне. Це міг бути священик», – пояснив Володимир Харчук, який керує розкопками.
За словами Святослава Шеремети, територія поховань може бути значно більшою. У 1990-ті на сусідніх ділянках знаходили людські кісткові рештки. Після оприлюднення інформації у ЗМІ минулого року до археологів зверталися люди, які на своїх ділянках під час земельних робіт також знаходили поховання. Таким чином, це захоронення може виявитися одним із найбільших у Львівській області.
Як повідомляв ZAXID.NET, у вересні 2014 року власник ділянки в садовому кооперативі «Світоч» під час земляних робіт виявив людські кісткові рештки і повідомив про це керівництво меморіального музею «Територія Терору».
Фахівці комунального підприємства «Доля», яке займається пошуком поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій, провели початкові дослідження і підтвердили, що на території є захоронення.
Дослідження підтверджують, що людські останки належать в’язням із Пересильної тюрми №25, на місці якої створюється музей. Усі людські останки після завершення ексгумації перезахоронять на Личаківському кладовищі.