Нинішні виборці – розгублені, ірраціональні і шукають захисту, - політолог
Голосування на місцевих виборах на Львівщині 31 жовтня відбулося під знаком пошуку «сильних» партій, вважає політолог Анатолій Романюк. Саме цим фахівець пояснює успіх на виборах таких партій, як ВО «Свобода» та УДАР.
"Внаслідок кризи національно-демократичних партій і втрати довіри з боку виборців "Нашої України" та БЮТ, виборці постали перед відсутністю альтернативи. Тому вони перейшли на сторону "Свободи". Крім того, виборці відчувають досить багато загроз, і, відповідно, шукають певного захисту з боку тих сил, які видаються сильними політичними партіями. Це теж стало чинником успіху "Свободи", - зазначив Анатолій Романюк у коментарі для ZAXID.NET 3 листопада.
Пошуком захисту з боку партій, що мають імідж "сильних", політолог пояснив і порівняно високий результат партії УДАР на виборах до Львівської міської ради.
"Це також результат того, що виборець шукає сильні партії. Для частини виборців такою сильною партією став УДАР, який асоціюється з Кличком, що на підсвідомому рівні означає асоціацію з людиною, яка має засади і принципи", - пояснив він.
Водночас експерт наголосив на тому, що голосування в умовах відчуття загрози, яке саме мало місце 31 жовтня, відрізняється від протестного, і тому некоректно казати, що посилення електоральних позицій ВО "Свобода" є результатом протесту проти чинної влади. "Відчуття загрози – це трошки інше. Протестне голосування – це коли певна політична сила, що є при владі, вчора набрала 40-50%, а оскільки її робота не відповідає очікуванням виборців, то вони сьогодні проголосували не за неї, а за опонента. В нас Партія регіонів не має високих результатів. Вона зараз отримала приблизно ті самі результати, які отримав Янукович під час президентських виборів", - пояснив Романюк.
Окрім того політолог висловив переконання, що на виборах 31 жовтня виборець керувався не раціональними, а ірраціональними міркуванням, а також вказав на те, що місцеві вибори загалом засвідчили розгубленість виборців, яка також почасти допомогла "Свободі" здобути високий результат.
"Протягом останніх шести років виборці змушені постійно змінювати свою орієнтацію. У 90-х роках вони орієнтувалися на партії національно-демократичного спрямування – Рух, УНП, ПРП. Потім ці політичні партії відходять, з’являється "Наша Україна", і виборці переходять до неї. Потім вони від "Нашої України" переходять до БЮТ. Сьогодні ми бачимо, що виборець відходить далі, до "Свободи", - зазначив Анатолій Романюк.
"Виборець зараз знаходиться на роздоріжжі. Якщо "Свобода" не зможе своєю діяльністю досягнути результатів і покращити цю ситуацію, то виборець буде дрейфувати далі – або перестане йти на вибори, або буде обирати інші політичні партії", - резюмував експерт.