«Обласна адміністрація як орган державної влади вже себе віджила»
Розмова із Юрієм Турянським, екс-головою Львівської ОДА
Україна вийшла на фінальний етап децентралізації, який з часом передбачає ліквідацію обласних державних адміністрацій. Та чи дійсно ці органи потрібно ліквідовувати, чи ефективні ОДА як структура й навіщо змінювати модель обласної влади, пояснює колишній очільник Львівської ОДА Юрій Турянський.
На вашу думку, як колишнього голови ОДА, наскільки ефективним та сучасним є наразі цей орган влади?
Думаю, що це вже свого роду анахронізм. Це ще, знаєте, така «совкова» модель управління територією, регіоном. І зараз, на тлі формування вже нових органів місцевого самоврядування, а саме ОТГ, думаю, обласна адміністрація вже себе віджила. Маю на увазі, що функції, так би мовити, виконавчої влади, які наразі виконує обласна адміністрація такою, як вона є зараз, то ці функції цілком міг би виконувати виконавчий комітет при обласній раді. І таким чином, суспільство наблизилося би до конституціоналізму у формуванні органів влади на місцях. Чому я так звертаюся до Конституції, бо ж саме народ є першоджерелом влади. А голову обласної адміністрації призначає президент. Тобто, це є державна вертикаль. Зрозуміло, вона може бути необхідна для вертикалізації влади від президента, уряду й донизу, але складно зараз в цьому знайти позитиви. Є територіальні громади, які формують свою міні-виконавчу систему влади. Є, відповідно, область, обласна рада, обрана населенням відповідної області, й таким чином люди делегували свої права депутатам обласної ради, а депутати обрали виконавчий комітет.
Таким чином трішки укрупниться структура обласної ради, бо вони і так мають апарат, його в незначній мірі треба доукомплектувати й ми матимемо, на мою думку, цілком дієздатний механізм управління певними процесами по області. В будь-якому випадку, структура обласної влади така, яка наразі є – обласна рада та обласна адміністрація – тобто саме існування двох паралельних органів, є дуже сумнівним. Тому я вважаю, що це вже анахронізм, що вже потрібно формувати виконавчі комітети й ми очікуємо на їх формування вже наступного року.
Треба ефективно їх формувати, робити їх дієздатними, можливо, на початках будуть якісь помилки, але їх треба досліджувати й виправляти. Таким чином, є депутатський корпус, обраний населенням, й вони вже формують стратегію розвитку регіону та виконавчими функціями наділяється обласна рада як постійно діючий орган, що забезпечує виконання усіх потреб регіону.
Очевидно, що ці структурні зміни назріли дуже давно й були актуальні ще за вашої каденції в 2014 році. Чи пробували ви змінити структуру управління й чи важко це робити зсередини?
Це не може зробити очільник облдержадміністрації, як це не може зробити й очільник обласної ради. Це повинно бути прописано законом і формування виконкомів повинно бути прописане законом. Якщо я голова ОДА, то мене держава наділила певними правами та й обов’язками, тому я не можу просто передати владні повноваження комусь іншому. І, як ми знаємо, за весь час існування нашої держави призначення очільника ОДА не те щоби номенклатурне, але це пряме призначення президента, тому для мене ближче формування виконкомів.
Виконавчі комітети – фактично підрозділі органів місцевого самоврядування, але не державної владної вертикалі. Яким, на вашу думку, мав би бути обласний орган державної влади в ідеалі, аби працював ефективно? Зрештою, що би він мав робити в області?
Мусять бути підрозділи, які відповідають за гуманітарний напрямок, за фінансовий напрямок. Гуманітарний – це освіта, медицина, культура, спорт. Так само всі фінанси, бюджет, виконання його, бо в будь-якому випадку це постійна робота над наповненням бюджету та витрачанням його. Область би мала систематизовувати все, що робиться в регіоні, зводити загальний фінансовий баланс, що, в принципі, й робить наша бюджетна казначейська система. Тобто, вона вже є, вона працює, її ламати не потрібно, просто вона має бути підзвітна виконавчому органу при обласній раді. Відповідно, це не мають бути структури з багатьма десятками людей у відділах і департаментах, а мають бути такі лаконічні структури й мають діяти ефективно, працювати синхронно із комісіями обласної ради. Бо у нас сьогодні так відбувається, що комісія у нас сама по собі, наприклад, комісія природоохоронна, а департамент профільний, природоохоронний, теж сам по собі. А все має працювати як одне ціле. Тобто робота тоді буде ефективною зсередини.
Думаю, є всі шанси створити гарний органі, дієвий, який працюватиме правильно для виконання усіх потреб нашої області. Ми рухаємося правильно, до виконавчих комітетів треба рухатися однозначно.