Під час втечі за кордон СБУ затримала колишнього народного депутата Владислава Лук'янова
Екс-регіоналу інкримінують виправдовування російського вторгнення та співпрацю з росіянами
До теми
Кіберфахівці Служби безпеки завадили втечі з України колишнього народного депутата від забороненої «Партії регіонів» 60-річного Владислава Лук'янова, який сприяв російській збройній агресії. Про це повідомила прес-служба відомства у середу, 10 квітня.
Зловмисника затримали поблизу прикордонного пункту пропуску на Одещині. Звідти він намагався виїхати до сусідньої країни як особа непризовного віку. За даними слідства, у 2020 році він став депутатом міськради Бахмута від забороненої ОПЗЖ.
Спецслужба не називає імені затриманого, однак як пише сайт LB.ua, йдеться про Владислава Лук'янова.
«Після захоплення частини регіону фігурант пішов на співпрацю з ворогом і «перереєстрував» власну компанію інтернет-провайдера за російським законодавством. Крім того, він надав ФСБ повний доступ до наявного обладнання, що дозволило російській спецслужбі контролювати інтернет-активність місцевого населення», – розповіли в СБУ.
Сам депутат переїхав на підконтрольну Україні територію і управляв компанією у віддаленому режимі. Саме він розпорядився регулярно сплачувати кошти до російського бюджету у вигляді «податків» та «зборів». Тим самим він фінансував військово-промисловий комплекс Росії та її окупаційні угруповання, які воюють проти України.
«Крім того, зловмисник публічно виправдовував збройну агресію Росії, про що неодноразово розповідав у чатах прокремлівських Telegram-каналів», – розповіли в СБУ.
У відомстві зазначили, що згодом зловмисник вирішив втекти за кордон. Під час обшуку у затриманого вилучено мобільний телефон та чорнові записи із доказами його злочинних дій.
Наразі депутату повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Росії проти України, глорифікація її учасників). Також вирішується питання щодо додаткової кваліфікації незаконної діяльності фігуранта. Йому загрожує тюремне ув’язнення.
Однак, за даними медійного проекту Watchers, яке висвітлює суспільно важливі справи та розслідування, Владислава Лук’янова СБУ затримала ще у лютому.
Після затримання, пише Watchers, Соломʼянський районний суд Києва 27 лютого відправив Лук’янова під нічний домашній арешт без носіння електронного браслета як підозрюваного у виправданні збройної агресії Росії.
Медійники вважають, що у середу, 10 квітня, СБУ повідомило про затримання екс-нардепа на тлі скандалу довкола начальника Департаменту Кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка. Watchers зазначає, що у свіжому прес-релізі СБУ про лютневе затримання Лук’янова вказано, що саме «кіберфахівці Служби безпеки завадили втечі з України колишнього народного депутата від забороненої Партії регіонів».
Нагадаємо, журналісти «Слідство.Інфо» 4 квітня 2024 року опублікували розслідування про статки голови департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка. Журналісти виявили, що дружина посадовця, Юлія Вітюк, після призначення свого чоловіка почала заробляти мільйони гривень як ФОП.
Через два дні після цього Ілля Вітюк потрапив у ще один скандал. 6 квітня «Слідство. Інфо» повідомило, що під час того, як журналіст Євген Шульгат готував розслідування про статки Вітюків, його зупинили в ТРЦ для вручення повістки. Співробітники ТЦК знали Шульгата в обличчя, а після його запитання, чи не пов’язане вручення повістки з розслідуванням про СБУ, пішли, заявивши, що зафіксували відмову від повістки.
Журналісти-розслідувачі з’ясували, що вказівки щодо вручення повістки співробітникам ТЦК міг надати Олексій Біленко – співробітник СБУ, наближений до Іллі Вітюка.
9 квітня 2024 року стало відомо, що голову департаменту кібербезпеки Служби безпеки України Іллю Вітюка відсторонили від виконання службових обов’язків на час перевірки обставин, оприлюднених журналістами «Слідство-інфо». Крім того, голова СБУ перевів Іллю Вітюка на службу у бойовий підрозділ.