Померла почесна директорка Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника
Відійшла видатна українська археологиня Лариса Крушельницька
У неділю, 12 листопада, на 90 році життя померла відома львів’янка, археолог, бібліотекознавець, доктор історичних наук Лариса Іванівна Крушельницька, яка присвятила тривалий період свого життя роботі у Львівській науковій бібліотеці ім. В. Стефаника.
«Сумуємо з родиною, друзями, колегами. Лариса Крушельницька написала цілу епоху в історії нашої наукової бібліотеки. Такі освічені люди, як Лариса Іванівна, творять не сьогодення, а майбутнє, за що ми щиро вдячні. Співчуваємо усією громадою», – висловив співчуття міський голова Львова Андрій Садовий.
«Відійшла жінка, яка уособлювала цілу епоху. Справжня галицька еліта. Вона добре знала, що собою являють поляки, німці, росіяни і як з ними варто поводитися. Знала на власному досвіді – якби ж то наші державні діячі її слухали. Бо щоб її розуміти, самому треба було бути елітою. Це була неймовірна жінка – вічно молода, яскрава, темпераментна. 100% галичанка з відповідною іронією до всього нафталінно-серйозного. І дуже принципова у справді серйозних питаннях. Зразок для наслідування всім нам. Помолімося за її душу, Вічна пам’ять», – написав на своїй сторінці у Facebook громадський діяч та політик Богдан Панкевич.
Зазначимо, Лариса Крушельницька організувала й успішно провела понад 50 археологічних експедицій, підсумком яких стали 206 наукових досліджень, з яких понад 170 були опубліковані. Вона відкрила і дослідила близько 60 пам’яток минулого, що принесли їй визнання як в Україні, так і за кордоном.
Львівську наукову бібліотеку ім. В. Стефаника очолила у жовтні 1991 року. Як керівник вона зуміла зберегти колектив у нелегкий час фінансових негараздів, відсутності коштів для придбання нової літератури. З того часу на півмільйона збільшився обсяг фондів бібліотеки, який тепер становить близько 7 мільйонів одиниць збереження, вперше частково здійснено ремонтно-реставраційні роботи у чотирьох корпусах. Під її керівництвом у бібліотеці ім. Стефаника розгорнуто активну роботу науковців бібліотеки над темами, що пов’язані зі створенням національної бібліографії, дослідженням проблем бібліотекознавства, книгознавства й історії періодики; триває науково-бібліографічне опрацювання та розкриття рідкісних фондів, колекцій і збірок.
У різні роки за розвиток історичної науки, за багаторічну наукову, організаційну та видавничу діяльність, подвижницьке служіння Україні Ларису Крушельницьку нагороджували почесними грамотами, зокрема, Верховної Ради України (2003), Президії НАН України (1998, 2002, 2003), Міністерства освіти і науки України, обласних і міських рад. У 2008 році була нагороджена орденом княгині Ольги III-го ступеня і почесною грамотою Кабінету міністрів України. 2011 року нагороджена орденом княгині Ольги II-го ступеня. 5 квітня 2013 року у день свого 85-річчя була нагороджена почесним знаком святого Юрія.
Лариса Крушельницька була почесним директором ЛНБ ім. В. Стефаника, головою археологічної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, членом наукового товариства «Український історик» (США), членом Львівської організації ЮНЕСКО.
Парастас за Ларисою Крушельницькою проведуть у понеділок, 13 листопада, о 19:00 в Українському товаристві охорони пам’яток історії та культури на вул. Коперника, 40 А, повідомили у прес-службі Львівської міськради.
Чин похорону розпочнеться у вівторок о 12 годині у церкві Святої Трійці у Львові. Поховають Ларису Крушельницьку на Личаківському цвинтарі у родинному гробівці (поле 23).