Понад 50% українців виступають за визнання Росії агресором на законодавчому рівні
Донбас та Крим є українськими територіями і необхідно повернути контроль над ними. На сході проти українців воюють російські найманці. Російську Федерацію необхідно визнати країною-окупантом. Такими є результати загальнонаціонального дослідження соціологічної агенції «Фама», яке презентували у п’ятницю, 1 грудня, під час Львівського безпекового форуму.
Донбас та Крим є українськими територіями, вважає 68,8% опитаних. Українська влада має повернути контроль над ними, переконані 75% опитаних.
75% українців вважають, що необхідно повернути Донбас і Крим
74,3% опитаних зазначили, що на сході України проти проукраїнських військових та добровольців воюють російські найманці за фінансову винагороду. 58,1% респондентів вважають, що там воюють російські військовослужбовці та 39,2% – російські добровольці. Кожен другий опитаний (57,5%) вважає, що проти України воюють також найманці з місцевого населення за фінансову винагороду.
Переважна більшість опитаних (72,6%) сприймають Російську Федерацію як «зовнішнього ворога»: 59,7% респондентів відносять РФ до категорії «явний ворог», ще 12,9% – «прихований ворог». Тим часом країни Балтійського регіону, Польщу, Францію, Німеччину, Ізраїль та США сприймають як «союзників» України.
Серед ймовірних причин втрати контролю над власними територіями громадяни вказують окупацію цих територій Росією: 40,3% респондентів вказали її причиною втрати Криму, 36,1% – Донбасу. Напад Росії на Україну призвів до втрати Криму вважає 25,7% опитаних, до втрати територій Донбасу – 35,8% відповідно. 32,3% опитаних вважає, що відсутність ресурсів в Україні для захисту своїх територій призвела до втрати Криму, 25,8% – до втрати територій Донбасу.
Окупація Росією - головна причина втрати українських територій
Опитані вважають, що українській владі вдалось досягнути запровадження санкцій іншими країнами проти РФ (43,9% у контексті питання із АР Крим та 42,6% – у контексті Донбасу), запровадити власні санкції (26,0% та 23,1%, відповідно). Водночас кожен другий українець переконаний у тому, що міжнародні санкції є неефективними (52,9%).
Міжнародних санкцій проти РФ - не достатньо
Ще чверть опитаних вважають, що українська влада була бездіяльною у питанні повернення контролю над своїми територіями: 24,4% – щодо ситуації з Кримом, 21,1% – щодо Донбасу.
Чверть опитуваних вважає, що влада нічого не зробила для повернення окупованих територій
69,9% опитаних вважає, що влада повинна називати речі своїми іменами і чітко заявити про те, що Росія є країною-окупантом. Кожен другий опитаний (51,7%) підтримує закріплення російської окупації на законодавчому рівні, що, в свою чергу, передбачатиме визнання Російської Федерації країною-агресором (53,6%), правдиве висвітлення історії українсько-російських відносин (38,2%), запровадження режиму митного кордону (37,0%). Противниками узаконення окупації є 23,3% опитаних.
Думки опитаних щодо стратегії дій української влади задля повернення контролю над тимчасово окупованими територіями Донбасу та Криму учасники дослідження розділилися: 36,9% опитаних рекомендують зайняти жорстку оборонну позицію та унеможливити розширення зони конфлікту, 24,7% – йти у військовий наступ, 21,1% – визнати ці території як такі, що були окуповані РФ та тимчасово ізолювати їх. Натомість 22,0% опитаних вважають за потрібне надати цим територіям особливий статус відповідно до Мінських угод. Ще 19,7% підтримують оборонну стратегію за принципом «асиметричної відповіді», тобто «у відповідь на кожен постріл має бути десять з нашого боку».
Від української влади чекають більш жорсткої позиції у конфлікті на сході країни
У межах дослідження, проведеного наприкінці серпня-початку вересня 2017, було опитано 2500 громадян України, віком від 18 років, у 22 областях України та підконтрольних українській владі територіях Донецької та Луганської областей. Застосовувалася багатоступенева пропорційна стратифікаційна вибірка з квотами (вік, стать) на останньому щаблі. Похибка репрезентативності вибірки не перевищує 2,6% для показників близьких до 50%, 2,3% – для показників близьких до 25% або 75%, 1,6% – для показників близьких до 10% або 90%, 1,1% – для показників близьких до 5% або 95%, 0,5% – для показників близьких до 1% або 99%.
Для дослідження думок мешканців, які проживають на підконтрольних українській владі територіях Луганської та Донецької областей було сформовано окрему вибірку на основі даних ЦВК про виборців станом на травень 2014 року. Обсяг вибірки – 400 осіб, похибка не перевищує 7,5%.