Понад тисячу документів ОУН і УПА на Львівщині передали історикам
Товариство пошуку жертв війни та окупаційних режимів «Пам'ять» передало Центру досліджень визвольного руху архів УПА та ОУН, загалом понад тисячу документів, віднайдених влітку цього року на Львівщині. Про це 28 жовтня повідомили в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького».
Як поінформував голова товариства «Пам'ять» Любомир Горбач, впродовж шести років діяльності організація не раз отримувала інформацію про повстанські архіви, але вона не підтверджувалася. Цього разу архів вдалося відшукати. «Торік Євген Білінський повідомив, що на перетині п’яти доріг в лісовому масиві біля Добротвору на Львівщині є архів документів ОУН і УПА 1941 - 1950 років. Ми почали виготовляти дозволи на проведення пошукових робіт, у цьому посприяла Львівська обласна рада, і їх зробили досить швидко. На місці, фактично за пів робочого дня, вдалося викопати 40-літровий бідон з документами».
Львів’янин Є.Білінський повідомив, що інформацію про повстанський архів свого часу переповів його матері її дядько, що був зв’язковим, поштарем, і розносив інформацію від Закерзоння аж до Бродів. «У 50-х він вирішив законсервувати цей архів. Була інформація про те, що це у лісі,на перехресті п’яти доріг,десь біля Добротвору. Два роки я з товаришем намагався дослідити цю інформацію, вийшли на товариша дядька моєї матерії, що живе у Франції, він дещо уточнив інформацію. Потім звернулися до «Пам’яті»,– розповів Є.Білінський.- Серед знайдених документів, я знайшов сліди своїх двох родичів. Це – сотник Ханас та дядько моєї матері Залізняк. Я знайшов їх записки, посвідчення. Для мене це надзвичайно знаково і приємно».
Архів спільно відновлюватимуть та опрацювуватимуть історики «Центру досліджень визвольного руху» та національного музею «Тюрма на Лонцького». Директор музею Руслан Забілий повідомив, що архів містить понад тисячу документів періоду 1941-1950 років. Основний масив документів датується 1945-46 роками - часом найбільш інтенсивної діяльності підпілля та повстанських відділів. Історична цінність документів, за його словами, полягає в тому, що тематично вони відображають діяльність підпілля ОУН та відділів УПА на локальній території Львівщини в межах кількох районів за сучасним адміністративним поділом. Це підпільні друковані видання, вишкільні матеріали, описи боїв, хроніки, накази та оперативні звіти відділів УПА на Львівщині: тактичних відтинків «Розточчя» та «Климів» воєнної округи «Буг» та підпілля Сокальсько-Равської округи ОУН. Також є документи Служби безпеки ОУН, звіти Українського Червоного Хреста, некрологи, внутрішнє підпільне діловодство.
Окрему групу становлять списки загиблих. Один із документів за травень 1945 - липень 1946 року подає інформацію про 952-х повстанців. «Це - безцінне джерело для встановлення фактичних імен та місця й обставин загибелі стрільців УПА, долі яких здебільшого до сьогодні залишаються невідомими. Це дуже ґрунтовні джерела, і вони також дають змогу віддати належну шану пам’яті загиблих», - зазначив Р.Забілий.
За його словами, документи у різному стані збереженості, частина з них потребує реставрації. Весь процес може зайняти 2-2,5 роки, однак після цього законсервовані документи зможуть зберігатися 100-200 років. Усі документи будуть оцифровувати. Голова вченої ради «Центру досліджень визвольного руху» Володимир В’ятрович запевнив, що цифрові копії будуть доступними для всіхдослідників. Він також повідомив, що по завершенню опрацювання архіву, його науковим опрацюванням і публікацією буде займатися історик Володимир Мороз.
Р. Забілий та В. В’ятрович вважають, що відкриття цього архіву виводить джерельну базу дослідження національно-визвольного руху на Львівщині на друге місце після Закерзоння, і перше серед теперішніх західних областей України.